RAMADAN Cami’de pazartesi günü düzenlene basın toplantısında ilk olarak Londra’da İslami finans konusuna odaklanan bir başlangıç-up olan Blockchain firması Combo Innovation’ın kurucusu Gurmit Singh konuştu. Kripto parayı tehlikesiz bir şekilde nasıl alacakları, muhafaza edecekleri ve satacakları konusunda camiye danışmanlık yapan Singh, dünyada bin 820 çeşitlilik kripto para birimi kullanıldığını söyledi. Pazarın yüzde 36’sını Bitcoin, yüzde 7’sini ise Ethereum’un oluşturduğunu bildiren Singh, şöyle dedi:

“Kripto paranın toplam piyasa değeri 290 milyar sterlin. Sadece Bitcoin’inki ise 104 milyar sterlin. Dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslümanlar, eğer Bitcoin’in sadece yüzde 1’ine sahipseler (1.04 milyar sterlin), 26 milyon sterlin zekat vermeleri gerekiyor. Reel rakam olasılıkla bundan fazla daha fazla. şu anda hemen hemen hiçbir cami veya İslami takviye kuruluşu kripto para ile zekat kabul etmiyor. Çok manâlı amaçlar için kullanılabilecek milyonlarca sterlini bu şekilde kaybetmiş oluyorlar.”

Gurmit Singh, Erkin Guney, Zayd al Khair

‘BAŞKA YERDEN YARDIM ALMIYORUZ’

Ramadan Cami Idare Heyeti Başkanı Erkin Güney, bu seneki zekatın camide gerekli onarımları yapmada, fakir Müslüman ailelerin cenaze masraflarına asistan olmada ve ihtiyaç sahiplerine yardımda kullanılacağını söyledi. Güney, “Küçük, egemen bir camiyiz ve hiçbir yerden takviye almıyoruz. Düzenli olarak, Müslüman olsun olmasın, alan halkına hizmet ediyoruz. Desteğinize ihtiyacımız var. Müslümanlar zekat ve sadakalarını websitemizden Bitcoin ve Ethereum olarak yapabilirler” dedi.

‘YENİ BİR ŞEY AMA…’

Ramadan Cami’nin ‘Dini Danışman’ı Zayd al Khair, “Kripto para yeni bir şey fakat kullanımı artıyor. Bu şartlarda, birisinin yol göstermesi gerekiyor. Biz bu çığır açan kampanyayı başlattık. Eğer başarılı olursa, eminim çoğu cami ve (İslami) destek kuruluşu da kripto parayı kabul edecek” iddiasında bulundu

Kripto para kullanımının toplumda yarattığı tartışmaları, İslam hukukunu peşine düşüp takip eden Müslümanlar için bu durumun daha da girift olduğunu dile getiren Zayd al Khair, şöyle dedi:

“Bir Takım İslam alimleri kripto paranın lehine açıklamalarda bulundu ve bugünkü endişelerin aynısının, ahali altından kağıt paraya geçerken de yaşandığını belirttiler. Mısır müftüsü gibi öteki alimler ise regülasyonu yapılmadığı ve anonim kullanımı nedeniyle kripto paranın kabahat derin etki bırakmak için kullanılabileceğini düşünmeleri nedeniyle aleyhinde çıktılar.”

BAĞIŞLARI PARAYA ÇEVİRECEK

Ramadan Cami’nin imamlarının, yönetim kurulunun ve danışmanlarının, kripto para ile bağışı kabul etmeden önce iki tarafın tezlerine de baktığını belirten Zayd al Khair, “Hiçbir para ya da para birimi helal ya da haram olamaz. Yönlendirme, onun temsilcilik ettiği layık ile alakalıdır. Eğer caiz bir yol ile gönderildiyse helaldir. daima nakit bağışların kaynağını bilmiyoruz lakin onları da iyi niyetle değerlendiriyoruz” dedi.

bu vesileyle cami bağışları alır almaz paraya çevirecek. Böylece dengesiz bir değere sahip olan Bitcoin’in yarattığı endişelere fırsat vermeyecek ve İslam’ın spekülasyon kuralını ihlal etmeyecek.

Kaynak: Özgürlük

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here