Sanal ortamda Dark Net, Deep Web, Dirty Web gibi ağlardan internete giren uyuşturucu bağımlıları, ismini ve IP numarasını gizleyerek sohbet odalarında ve e-eczanelerden ’emojileri’ kullanarak istediği uyuşturucunun siparişini verip teslim alabiliyor.

UYUŞTURUCULARI EMOJİLERLE TARIF EDİYORLAR

Uyuşturucu tacirleri ve madde bağımlıları interneti artık bir pazar olarak kullanıyor. Kullanıcı, kirli internet uygulamaları arasında gösterilen Dark Net, Deep Web, Dirty Web gibi ağlardan internete giriyor. Emniyet önlemi olarak deşifre olmamak için kendi jargonunu yaratıp, uyuşturucular öbür isimlerle adlandırılıyor. Uyuşturucu satışı bazen aleni ara sıra de şifreli mesajlarla yapılıyor. O mesajlarda ’emoji’ler ya da o maddenin ham maddesini çağrıştıran görseller oluyor.

YÜZLERCE SATIN ALMA YÖNTEMİ VAR

En minik iz adamak istemeyen satıcılar, IP ve bedensel adreslerini gizli tutmak için değişik tarayıcılara başvuruyor. Satışı sosyal ağlar, mesajlaşma uygulamaları, arkadaşlık uygulamaları, hayalet e-posta servisleri, yasadışı sanal eczaneler, viral ve açık reklamlar üzerinden yapıyor. Bambaşka dillerdeki hashtaglerle gevşemiş yüzlerce uyuşturucu satış hesabı bulunuyor.

10 DAKİKADA KAPINIZDA

Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TÜBİM) Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Levent Eraslan, uyuşturucu tacirlerinin illegal sanal eczaneleri de fazla sık kullandığını söyledi. Eraslan, “Herkesin erişemediği sanal eczanelerde yasaklı birçok uyuşturucu hap ve madde satılıyor. G. adlı site, pazarın en şöhretlisi. İlaçlar çevrimiçi satılıyor ve bir takım bayiler yarım saatte kapıdan teslimat garantisi veriyor. Türkiye’de karanlık internet ortamında online eczanelerden uyuşturucu tedarik edilebiliyor. Yurtdışındaki online eczanelerden 10 dakikada uyuşturucu siparişi verilebiliyor” dedi.

SOHBET UYGULAMALARI ÜZERİNDEN SATIŞ YAPILIYOR

Eraslan, yasadışı faaliyet gösteren e-eczanelerin reçete talep etmeksizin ilaçları bahşedilen adrese postaladığını vurguluyor. Sohbet uygulaması K.M. gizliliğe tartı verenlere karşın olarak kullanıcıların telefon numarasını aleyhinde tarafa göstermiyor. Uyuşturucular, emojilerle K.M. sohbet uygulamasında satılıyor.”

BITCOIN KULLANIYORLAR

Bilgi Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal da, “Bitcoin gibi peşine düşüp takip edilemez sanal para birimlerini kullanarak gençleri zehirliyorlar. Uyuşturucu ticaretinin en kayda değer ayaklarından biri derin internetteki sanal eczaneler. Bu eczanelere sıkı yoklama uygulanmalı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here