Japonya’da bir kripto borsası olan ve Tech Bureau INC. adı altında işlem gören Zaif borsası tüm hesapları askıya alma kararı verdi. Kararın sebebi olarak ise büyük çaplı bir kripto para hırsızlığı olarak görülüyor. 60 milyon dolar değerinde ise coinin çalındığı gelen bilgiler arasında.

Borsa ise bu hırsızlığı doğrulayarak daha fazla kayıp yaşanmaması için çalışma başlattıklarını ve somut bir strateji belirlemek için şirketin seferber olduğu açıklandı. Japon yatırım şirketi olan Fisco ise 44 milyar dolarlık bir kurtarma sözleşmesi için gerekli alt yapının bittiğini belirtti. Söz konusu finansal destekle birlikte müşterilerin varlıkları geri iade edilecek.

Şirket tarafından yapılan açıklamada: “Temel anlaşma tamamlandıktan sonra resmi sözleşme için görüşmelerimiz devam ediyor. Müşterilerin varlıklarını geri iade etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Müşterilerden biraz daha beklemelerini talep etmekteyiz.”

Her ne kadar durum bu şekilde olsa da Zaif’in büyük bir müşteri kaybedeceği aşikar. Askıya alma işleminden ise kimlik doğrulamaları açık olan müşteriler etkilenmeyecek.

Japon finansal hizmetler dairesi(FSA) ise Zaif borsasında ki işlemleri doğruladı. Finansal daire ise yeni kurulan kullanıcı koruma sistemlerini incelemeye başladığını açıkladı. FSA ilgili borsayı ise Mart ve Haziran aylarında uyarmıştı.

Ocak ayı ile Haziran ayları arasında ise yaklaşık 532 milyon dolarlık kayda geçen kripto para hırsızlığı oranı yaşandı. Bu olaylarda ise yine kayda geçen 160 farklı coin mevcut.

Hackerlar ise çaldıkları Zaif fonlarını kara borsa da başka kullanıcılar ile değiştirerek paranın takibini zorlaştırıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here