Amerikan yazılım şirketi Autodesk CEO’su Andrew Anagnost, Blok zinciri teknolojisini kullanarak inşaat sektöründe ki yolsuzlukla mücadele etmeye çalışacaklarını açıkladı. Şirket dünyaca popüler Autocad yazılımının üreticisi. 1982 yılında kurulan Autodesk, inşaat, mimarlık, medya ve eğlence endüstrileri için yazılım üretiyor ve yıllık geliri 2 milyar doların üzerinde.

Las Vegas’ta düzenlenen bir konferansta söz alan Anagnost, blok zinciri teknolojisinin inşaat sektöründe ki yolsuzlukla mücadele etmek için yegane teknoloji olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamada: “Blok zinciri izlenebilirlik ve hesap verebilirlik açısından güvenilir bir teknoloji. İnşaat sektöründe birçok insan birbirine güvenmiyor. Bunun en büyük sebebi ise yolsuzluğa açık bir sektör olması. Bu teknoloji ile birlikte şeffaflık sağlayarak bu sektörü yeniden dizayn etmeyi düşünüyoruz.”

Blok zincirinin sanayi sektörüne de şeffaflık getirebileceğine inanan şirket henüz bu teknolojiye sahip ürünlerini tanıtmadı. Financial Review’e göre Autodesk, inşaat sektöründe tamamen güvene dayalı bir sistemin üzerinde çalışıyor. Yolsuzluk sorununa çözüm getirmeyi hedefleyen şirket alınan tüm malzemeleri ve yapılan işçiliği izleyerek insanların kafasında ki soru işaretlerini kaldırmayı hedefliyor.

Sektörle alakalı konuşan Anagnost: “Özellikle milyon dolarlık projelerde kaçırılan paralar büyük çaplı. Birçok proje yöneticisi veya şirket maliyetleri şişirerek müteahhitleri zarara uğratıyor. Bu sebeple de ülkemizde büyük çaplı projelerin sayısı zamanla azalıyor.”

İşletmeler ve hükümetler dünya çapında yaşanan yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı ile mücadele etmek için bu teknolojiyi kullanmayı hedefliyor. Yapay zeka ve blok zinciri bir arada kullanarak yeni sistemler üzerinde çalışıyorlar.

Çin’de Shenzhen şehrinin vergi memurları ve devlete ait bir havacılık firması yolsuzlukla mücadele etmek adına evrakları ortadan kaldırarak tamamen blok zinciri üzerinde muhasebe tutacak bir sistem geliştirdiler. Bu sistemle birlikte artık tüm vergiler e-fatura üzerinden takip edilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here