Singapur’un elektrik ve gaz iletimi sağlayan dev şirketlerinden SP Group, basın açıklaması yaparak yenilenebilir enerji projesi için blok zinciri teknolojisini kullanacağını açıkladı. Şirket, bu hafta ülkede düzenlenen ASEAN Enerji İş Forumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Şirket bu teknolojiyi kullanarak şeffaflığı ve verimliliği arttırmayı planlıyor. Şirketin yetkililerinden Samuel Tan yaptığı açıklamada:”Blok zinciri teknolojisi sayesinde, şirket yenilenebilir enerji sertifikalarına uygun bir şekilde hizmet verebilir. Sorunsuz, güvenli ve daha yeşil iş operasyonlarına ulaşmak için bu teknolojiyi kullanmayı hedeflemekteyiz.”

Alınacak olan sertifika ise güneş pilleri tarafından elektrik enerjisi üretmek için kullanılacak. İlk sözleşme ise global emlak şirketi olan CDL ve uluslar arası bir banka olan DBS Bank arasında imzalandı. Yine Cleantech Solar Asia, LYS Energy Solutions ve Katoen Natie güneş enerjisi panelleri üreten şirketlerde bu projenin içerisinde yer alıyorlar.

Singapur bu alanda öncü ülkelerin arasında yer alıyor. SkyLedger tarafından desteklenen merkezi olmayan bir elektrik ağı projesi de bu ülkede sürdürülmekte. Güneş enerjisi projelerine ise halkında desteği var çünkü ülkede yenilenebilir enerji önemseniyor.

Merkezi olmayan platformlar, güneş enerjisi üretimini ve ticaretini desteklemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Şubat ayında ise ABD’nin New York eyaleti, güneş panelleri tarafından üretilen elektriği satın almak ve satmak isteyen haneler için Microgrid projesini geliştirdi.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Avustralyalı emlak devi Vicinity, 75 milyon $ ‘lık güneş enerjisi programı kapsamında bir blok zinciri projesini geliştirdiğini ve bunu tamamen yenilenebilir enerji ile çalışacak olan alış veriş merkezinde kullanılacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here