Bitcoin… Son yılların en popüler, en fazla konuşulan konuları aralarında. Peki Bitcoin nasıl üretiliyor? Bu yazımızda kripto para borsalarının kralı, trendleri daha alçak üstteki eden, baştan çok konuşulan Bitcoin madenciliği(üretimi) ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlatacağım. Yazımızda bitcoin madenciliği(mining) esas egzersiz mantığını, Bitcoin’in nasıl üretildiğini, Bitcoin üretebileceğiniz programları ve donanımları, yöntemleri aktaracağız. s-4a22e4cd29dbfe8cc4576047bb1325f6a36680

Bitcoin Madenciliği Nedir? Niçin Yapılır?

s-79a78d69a34b7cafcb84a9ce538c3a23f47debBitcoin madenciliği, Bitcoin piyasası içinde yapılan finansal işlemleri kabul etmek, transferleri temin etmek ve yeni Bitcoin’ler üretmek içindir. Blockchain temelinde, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en süratli blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verir. Her yeni Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların güçlük seviyeleri de artmaktadır ve bu nedenle madencilik(mining) için çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar gerekmektedir. Yani Bitcoin madenciliği keza blok zincirine işlemler katmakta ayrıca de yeni Bitcoin’i bağımsızlık bırakmaktadır. Madencilik süreci, son işlemleri blok halinde derlemek ve hesaplamada zor bir bulmacayı çözmeye çalışmakla ilgilidir. Bulmacayı çözen ilk iştirakçi, bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirip ödülleri topluyor. Ödüller madenciliği özendirme ediyor ve keza operasyon ücretlerini (Bitcoin şeklinde madene ödenen) hem de yeni meydana çıkan Bitcoin’i içeriyor. Piyasada bulunabilecek azami Bitcoin sayısı 21 milyondur. Fazla sorulan bir soruya da hemencecik burada yanıt verelim. Peki azami Bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik bitecek mi? Cevap tabiki hayır. Bitcoin’de yapılan işlemlerin durmadan onaylanması için madencilere gereksinim bulunuyor. Eğer çok radikal ve teknolojik bir güncelleme çıkmaz ise maksimum Bitcoin sayısına ulaştıktan sonra bile madencilere çözdükleri işlem için ödül verilecek yani Bitcoin kazanacaklar. Bu da madenciliğin devam etmesini sağlayacak.

Bitcoin Madenciliği(Mining) Tamamiyle Nasıl Çalışıyor?

s-3d8f0a42f3c6276ce286e33b6abb7f9b62c2dcTüm Bitcoin alım-satım, transfer işlemleri Bitcoin’in tabi olduğu Blockchain kayıtlarına işlenir ve üyelerden yapılan her işlemin onaylanması istenir. Yapılan Bitcoin işlemleri üyeler göre onaylandığında ilgili tutar cüzdanınızdan düşülür ve aleyhinde tarafa eklenir. Bitcoin’lerinizi bir dijital cüzdan aracılığı ile miktar ve saklarsınız. Bu cüzdanın adresine herkes ulaşabilir ve bakiyenizi bile görüntüleyebilirler fakat sizin kim olduğunuzu bilemezler. Cüzdanın şifrelenmesi de iki ayrı katman ile yapılır. Birisi genel bir şifre ile ulaşabilirsiniz, üstelik yalnızca size özel bir şifre ile alım-gönderim işlemi yapılabilir. Madencilik(mining) sayesinde bu aktarma işlemleri Blok zincirlerine eklenir ve işlenir, bu zamana dek yapılan ve gelecekte yapılacak olan tüm Bitcoin işlemleri blockchain kayıtları üzerinden cümbür cemaat kadar görüntülenebilir. Madenci de bu işlem sonunda bloğu tamamladığı için ödül olarak açıklanmış bir miktarda ödül BTC alır. Bitcoin’de yapılan işlemlerin sayısı her geçen gün arttıkça blok uzunlukları da epeyce fazla olmakta(defterde tutulan kayıtlar gibi düşünün). Maksimum BTC sayısına yaklaşıldıkça da blok başı dağıtılan ödül BTC miktarları zamanla düşmektedir. Bütün bu sistemi Bitcoin’in üretildiği ve işlemlerinin yapıldığı yazılımsal altyapıda takip edilir ve onaylanır.

Bitcoin Madenciliği Tehlikesiz Mi?

s-a05da31689ad7c08bb96dd500ea63e1c28248cBitcoin madenciliği merkezi olmayan bir inşa üzerinde ilerler(decentralized). İnternet bağlantısı olan herkes uygun donanıma katılabilir. Bitcoin ağının güvenliği, bu merkezi olmayan decentralized yapıya bağlıdır, çünkü Bitcoin ağı, karar üzerine “zihin birliğine” dayalı kararlar verir. Bir bloğun blok zincirine dahil edilip edilmeyeceği konusunda bir uyuşmazlık ya da çakışma varsa, karar kolay bir reşitlik konsensusu ile etkili bir şekilde, madencilik gücünün yarısından fazlasını kabul ederse, karar verilir ve madencilikteki blok ekleme işi tamamlanır. Yani sistem tamamen kullanıcılara bağlıdır ve oy birliği ile ilerler.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

s-6058557163194e515f3288b0cf8e2ebcacf6e6Bitcoin madenciliği yapabilmeniz için öncelikli olarak bir internet bağlantısına ve yerinde donanıma/sisteme ihtiyacınız vardır. Bitcoin madenciliği üretilen blokların şifrelenmiş versiyonlarını meydana getirmek ve bunu kabul etmek üstüne çalışır. Bu bloklar içerisinde yukarıda daha önce söylediğimiz gibi Bitcoin sistemi içerisinde yapılan finansal işlemler yer alır. Bitcoin madenciliği şuanda ASIC cihazlar üzerinden yapılıyor. Bunu da yazının hemencecik daha aşağı kısmında, bir sonraki maddede aktaracağız.Bitcoin madenciliği olabilmek için ansızın fazla yol var;Teçhizat ile Bitcoin(BTC) Madenciliği YapmakCloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği YapmakBilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yerine Getirmek(Bu kısım donanım ile benzeşiyor, bilgisayarınızdaki donanım kullanılıyor ama yalnızca bilgisayar ile yapılan madenciliği öbür bir başlık altında inceleyeceğiz. Derhal gelin daima birlikte Bitcoin(BTC) madenciliğinin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Ekipman ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yerine Getirmek

s-8317c58d07167d9b0b83afc1d92424082df30fDonanım ile Bitcoin madenciliği şuanda kar getiren ve Bitcoin üretimini sürdüren en kayda değer durum diyebiliriz. 2010-2013 yılları arasında bilgisayar ile üretim altın çağını yaşarken bundan böyle ASIC cihazlar ile üretim yapılabiliyor. Peki ASIC cihazlar ve donanım derken neyden bahsediyoruz? ASIC cihazlar, uygulamaya özgü tümleşik devrelerdir. Çok bedensel ve anlaşılması mümkün bir betimleme ile sadece kullanılmak istedikleri alan için üretilirler. Dolayısı Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazlar sadece Bitcoin madenciliği için üretilmiştir ve kullanılmaktadır. Ast bazı ASIC cihazlarda bambaşka coin’ler de üretilebiliyor ama bu öbür bir yazının konusu. Yıllar geçtikçe Bitcoin kullanımının artması(hala hedeflenen seviyede yok), borsaların işlem görmeye başlaması derken üretilen blokların seviyeleri ve yükseklikleri de arttı. ASIC cihazların kapasitelerinin de yüksek olması gerekti. acilen aylık 0.16 BTC kazanabileceğiniz ortalama bir ASIC cihazının maliyeti 1000 dolarlık bir yatırımla 12 aydan birazcık uzun bir sürede geri gelmektedir.

Antminer, Dragonmint ve Avalon ile Bitcoin Madenciliği(BTC Mining)

s-3944dae3c97920c0f1ca2de774b3095962e1c7500 dolardan başlayan Antminer serileri, Dragonmint ve Avalon serileri bulunmaktadır. Antminer’ın son cihazı S9 20 bin TL’den başlamaktadır. Yurtdışında satılan bu cihazların ülkemize girişi fiyatından nedeniyle gümrüğe takıldığı için fiyatları yüksektir. Amazon ve Türkiye’deki popüler e-ticaret siteleri üzerinden satın alınabilmektedir. Bir yılın sonunda tahmini 0.01 BTC üretebilmek için asgari 320 GHz’lik işlemci kapasitesine sahip olmalısınız. Bu gereksinim şu anki sistem büyüklüğüne ve Bitcoin fiyatlarına alt olarak ilerde değişebilir. Pek çok madencilik cihazı değil sattığı için fiyatlar oldukça yükselmiştir. Tabi burada şöyle bir şart var. Yüksek fiyatlarla aldığınız bu donanımları direk olarak kullanamazsınız. Ilk Kez kurmalı, bir üretim ağına ya da havuzuna dahil etmeli ve ardından elektrik giderlerini de hesaplamalısınız. Sessiz çalışmayan ve çok pozitif elektrik bitiren, benzer odada ansızın pozitif cihaz olduğunda hayvani bir sıcaklık yayan bu cihazları iyi bir şekilde de korumalısınız. Benden demesi evde yapmayın bence. Hem sıcaklık keza de elektrik faturası hiç beklemediğiniz seviyelerde gelebilir.

Cloud Mining ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yapmak

s-b59461c5c7261c1c5be66390ff3012e4f410a4Teçhizat maliyetleri epeyce artı ve elektrik giderleri oldukça artı. Peki elinizde 100 dolar var diyelim. Bu parayla Bitcoin madenciliği yapmak mümkün mü? Cevap evet. Cloud yani bulut tabanlı, birden pozitif cihazın bulunduğu web servislerine tescil olarak, online aygıt gücü kiralayabilir ve bu sayede üretime başlayabilirsiniz. Bunun için Hashflare, Genesis-mining, S4mining(Türk girişimi) gibi platformları kullanarak Bitcoin üretebilirsiniz. Yan Bitcoin üretiminin zorlaşması ile birlikte birincil etapta donanıma nazaran düşük olsa da belirtilmiş tutarları gözden çıkarmalısınız. S4mining belli başlı sayfasında ne kadarlık bir yatırımla ne kadar Bitcoin üretebileceğinize dair hesaplama tablosu var.

Bilgisayar ile Bitcoin(BTC) Madenciliği Yerine Getirmek

s-da590d93a1750e1aeb94bcb1f01b338c05f702Geldik zurnanın zırt dediği yere. Yukarıda bilgisayar ile Bitcoin madenciliğinin 2010 ve 2013 yıllarında karlı olduğunu ve yapılabilirliğini söylemiştik. Şuanda 0.01 BTC için(o da 12 ayda) 320 GHz’lik bir işlemciye sahip olmamız gerektiğini belirtmiştik. Yılda ben diyeyim 2, zorlarsanız şayet 3 TL kazanabilirsiniz. Google aramalarına baktığımızda aşağıdaki aramaların madencilik işine girmek isteyenler için bir ön fikir verdiğini söyleyebiliriz.Bitcoin kasma programıBitcoin üretme programıEvde bitcoin üretmekBilgisayar ile BTC madenciliği yapamazsınız. Ama biz gerçi size denemek isterseniz diye Bitcoin madencilik programlarının listelerini aşağıya bırakalım. Deneyin kendiniz görün. Bitcoin madenciliğinde CPU yani işlemci devri çooooooktan bitti. CPU sonrasında GPU’ların çok daha efektif oldukları ve kat kat iyi işlem yapabildikleri görüldüğünde bütün coin’ler için yeni bir tayin başladı ve ekran kartları fiyatları oldukça arttı. Şu an Amazon’da öyle çok ekran kartı yok satmakta. Bilgisayarınızda Bitcoin üretmek için;NicehashComputtaMinergate indirebilir (Bitcoin Gold var) ve deneyebilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Karlı Bir Iş Mi? Hadi Açık Konuş Yayımcı Kardeş…

s-6117d76912d2c8e0c30ea50b6fca53046ec055Derseniz ancak bu işe girelim mi ne yapalım diye; bu yazı bir yatırım tavsiyesi yok arkadaşlar. Sizlere işin nasıl olduğunu ve döndüğünü uyarlamak istedik. Sizlere 0.01 BTC üretmek için 320 GHz’lik bir işlemci gücüne sahip olmanız gerektiğini de aktardık. Hesaplama tablosunu da verdik. Şöyle bir durumdan bahsetmemek olmaz bağlı, Bitcoin madenciliğine girmek için bir yıl öncesi fazla ama çok karlı bir tablo çıkarabilirdi sizin için. Oysa her geçen sene üretilen blok başına dağıtılan Bitcoin miktarı da azalmakta. Ilk üretimin olduğu yıllarda blok başına 50 BTC dağıtılırken, 210 bin blok sonradan 25 BTC, gerisinde 12,5 BTC’ye kadar düştü. 2 sene içerisinde de 6,25 BTC’ye düşeceğini şu site üzerinden peşine düşüp takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here