Kanada merkezli bir blok zinciri ve kripto para şirketi olan DMG Blokchain Solutions, 17 ekimde yayınladığı bir duyuruya göre yasal kenevir endüstrisi için çalışma yapacağını açıkladı. Kenevir endüstrisi için küresel bir tedarik zinciri yönetim platformu geliştirilmek isteniyor.

Kanada ulusal kamu haberleri ve bilgi servisi de bu haberi doğruladı. Ülkede geçenlerde alınan karara göre eğlence için kullanılan esrar tamamen serbest. Bundan önce ise sadece tıbbı amaçlı kullanım serbestliği mevcuttu.

Kanada Sağlık Bakanlığı’na göre, Kanada’da 120’den fazla lisanslı kenevir üreticisi var. Sektörde lider olan firmalardan biri ise tedarik zinciri sorunları ve işçi sıkıntısı sebebiyle üretimlerin yavaşladığı belirtiyor.

DMG ile endüstride yer alan bazı şirketler resmi olarak görüşüyor. Şirketler DMG ile çalışarak tedarik zincirlerini daha iyi kontrol etmek için blok zinciri teknolojisini kullanmak istiyor.

DMG’nin CEO’su Dan Reitzik ise yaptığı açıklamada: “Kenevir endüstrisi ile ilgili büyük bir sorun var. Bu sorunların ortadan kalkması için ise blok zinciri teknolojisine ihtiyaç duyuluyor. Tedarik zincirlerini geliştirmek ve yönetmek için kullanılacak en iyi teknoloji blok zinciri.”

DMG’de bu alanda hizmet vermeden önce sektör analizi yaptı. Kanada’da 23 milyarlık bir endüstri olduğu tespit edildi.

Bugün itibariyle IBM, blok zinciri teknolojisi ile birlikte teknoloji, tarım, gıda ve diğer sektörlerde tedarik zincirlerini yönetmek için şirketlere hizmet veriyor. Food Trust projesi ise en büyük projeler arasında yer alıyor. Yine Nestle, Kroger, Tyson Foods ve Unilever gibi büyük şirketler bu alanda hizmet almak için IBM ile ortak hareket ediyor.

Kenevir endüstrisi ise birçok toplulukta şaşkınlıkla karşılandı. Diğer yandan sektör yasal olduğu için ortada bir problem bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here