ABD’nin Los Angeles kentinde yaşamış ve Bitcoin Maven adıyla yatırımcılık yapan bir bayan, yasa dışı kripto para işlemi yaptığı için hapis cezasına çarptırıldı. Kadın kendine ait bu platform üzerinden Bitcoin alım satımı yapıyordu.

Theresa Tetley, kendisine ait olan Bitcoin Maven adındaki bir platformla, Bitcoin alım-satım ve takas işlemlerini gerçekleştiriyordu. Kadının gerçekleştirdiği bu işlemler yasal mevzuata uymadığı için, 3 yıl denetimli serbestlik edinmek üzere 1 yıl hapis cezası aldı. bununla beraber 20 bin dolar para cezası ödemek zorunda olan kadın, emsal bir davada canice alan ad oldu. 

Tetley, “Oldukça batırdım. Bu benim için çabucak bir iş haline geldi, her türlü yasayı çiğnedim. Derslerimi aldım” dedi. Kadının para işlemlerini gerçekleştirdiği kişiler arasında uyuşturucu kaçakçılarının da olması, son günlerde ortaya atılan iddiaları destekliyor. Bitcoin’in bazı suç örgütlerinin önünü açtığına dair bir iddiaya aşağıdaki haberimizde yer vermiştik.

2014 ve 2017 yılları arasında Tetley’in kullandığı platform lolcalbitcoins.com adındaydı. Elde edilen kayıtlara göre kadın, bu iki platform üzerinden bugüne kadar toplamda 6 ila 9.5 milyon dolarlık değiş-tokuş işlemi gerçekleştirdi. 

Pazardaki en kayda değer birimlerden birisi olan Bitcoin, dünyanın az kalsın her yerinde önemli bir bilinirlik seviyesine sahip. Bu teknolojiyle suç işlemek ya da yasalara uygun bir şekilde oturtmak, kullanıcının kendi iradesine kalan bir seçenek

Tetley gibi kanunsuz işlemleri gerçekleştiren kişilerin cezalar aldığı davaların sayısında yükselme yaşanması da fazla doğal.

Kaynak : https://bitcoinexchangeguide.com/crypto-trader-bitcoin-maven-gets-prison-time-for-kanunsuz-exchange-operation/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here