Bilim kurgu efsanesi olarak en çok başvurulan şeylerden birisi de duvarların arkasını görebilmektir. Bunun için ya özel bir gözlük ya da ısı sensörleri kullanılır. En azından bu zamanda dek böyle bir teknoloji için başı çeken şeyin yapay zeka olacağını herkes tahmin edemezdi.

Kablosuz ağlara “alt” bir şekilde yaşamaya başladık. Evimizdeki internet, cebimizdeki telefon, çanak antenlere emrindeki televizyonlar, vericilere tabi şehirler ve ülkeler, en sonunda da civarda binlerce uydunun dolaştığı bir gezegen üzerindeyiz.

5G gibi devrimsel bir dönemin kapıda olduğunu düşünürsek, kablosuz teknolojilerin nereye varacakları konusunda fikrimiz azıcık daha da netleşir. Çünkü bu kere hedef yalnızca temas kalitesini arttırmak yok, aynı zamanda olabildiğince çok cihazı internete bağlamak.

Kablosuz teknolojilerin potansiyel bir kullanım alanı daha var. Esas olarak telsiz sinyalleri biçiminde çalıştıklarından bazı engellere çarpıyorlar, emiliyorlar, yansıtılıyorlar ya da zorlama kaybediyorlar. Doğrusu tıpatıp ısı kameralarında olduğu gibi bu kere ısının yok, sinyallerin yoğun olduğu bölgeleri tespit edecek görüntüleme sistemleri için kullanılıyorlar. Somut olan her şeyi bir kenara bırakıp, yalnızca sinyallerin temas ettikleri engelleri saptayan sistemlerden laf ediyoruz. 

Böyle teknolojiler, bazı emniyet ve mahremiyet sorunlarını da muhakkak beraberlerinde getiriyorlar:

MIT’de tahlilci olan Dina Katabi, radyo dalgalarını kullanarak insanları ve hareketlerini bir duvarın ardındaki saptamak için teknoloji geliştiriyor. Çalışmaları, sinyalleri düşüncesini açıklamak için alet öğrenimine dayanıyor. Öğrencileriyle birlikte geliştirdikleri projede epeyce kesin adımlarla ilerliyorlar.

Katabi ve ekibi, öyle çok insan görüntüsünü izlettikleri bir yapay akıl sistemine, insanların hareketlerini öğrettiler. Bu Nedenle sinyallerin karşı yürüyen, dikilen formlar gördüğünce yazılım onların insan olduklarını ayırt edebiliyor. Bir nevi duvarı görmeden arkasındaki hareketlilik hakkında veri aktarabiliyor. RF-Pose olarak adlandırılan bu sistem için yazılmış araştırma makalesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Gözetim dışına çıkacak izleme ve peşine düşüp takip yazılımlarının aynı yapay zeka sistemlerine sahip olması, ileride büyük krizlere niçin olabilir. En azından şimdilik, evimizdeki duvarların tam anlamıyla mahremiyet sağlamadıklarını göz önünde bulundurmak bile garip hissettiriyor. 

Kaynak : https://www.technologyreview.com/the-download/611419/we-can-now-use-ai-to-see-through-walls/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here