Ripple’da (XRP) düşüş devam ediyor. Haftalık bazda %3, aylık bazda ise %6 düşüş yaşayan XRP’de yaşanan bu düşüşün bazı sebepleri var. Birçok yatırımcı bu varlığın 0,35 seviyesine çıkmasını beklerken kritik bir destek seviyesi olan 0,30 dolara geriledi.

xRapid Ağına Katılım Düşük

Düşüşün en büyük sebebi xRapid. Yatırımcıların katılım sayısında büyük düşüş söz konusu. En değerli üçüncü kripto varlık olan XRP’nin toplam piyasa hacmi ise 12,89 milyar dolar. XRP’nin Coinbase Pro borsasında listelenmesi, beklenen aksiyonu sağlayamadı. Ethereum ile XRP arasındaki piyasa değer farkı giderek artıyor. Bir dönem XRP’nin Ethereum’un üzerine çıktığını düşünürsek mevcut açık 1,5 milyar dolara kadar çıkması XRP’nin popülerliğini kaybettiğini gösteren başka bir sebep.

Bir işletme XRP’yi ödeme aracı olarak kullanmayı hedefliyorsa xRapid ağına katılmak zorunda. XRP’nin fiyatını belirleyen en önemli durumlardan birisi ise bu ağa katılım oranı. Diğer kripto paralardan bu noktada ayrılan XRP, ağın popülerleşmesi durumunda fiyatını arttırıyor.

Stellar ise geçtiğimiz günlerde ciddi bir atak yapmıştı. IBM ve 6 uluslararası banka ile bir araya gelen Stellar’ın hamlesi hala daha topluluklarda konuşuluyor. Bu birliktelikle birlikte Stellar bankalar tarafından ödeme aracı olarak kullanılabileceği gibi bankaların maliyetlerini de düşürecek. Stellar’ın XRP’nin önüne geçebileceği bile bazı uzmanlar tarafından dillendirilmeye başlandı.

Grafikleri incelediğimizde ise XRP’nin uzun vadede değer kaybetmesi muhtemel. Kısa vadede büyük düşüşler yaşanmasa da XRP’nin karşı bir hamle yapması gerekiyor. Ripple bu konuda çalışmalarını sürdürse de işletmeleri ve banka kuruluşlarını xRapid ağına katması gerekiyor. Olası bir boğa koşusunda XRP’nin de değerini arttıracağı kesin olsa da şuanda psikolojik seviyelere yakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here