Gün geçmiyor ki SEC ile ilgili yeni bir saçmalığın haberi gelmesin. Bilmeyenler için SEC, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun kısaltması. Geçen hafta SEC, Elon Musk’u Tesla şirketinin yönetim kurulundan almıştı. Hatırlayanlar olacaktır, Elon Musk canlı yayında esrar içmişti.

XRP Capital Amerikayı Terk Ediyor

 

SEC ise halka arz edilmiş bir şirket yöneticisinin bu tarz faaliyetlerde bulunmasının yasak ve yatırımcılara zarar vermesi nedeniyle “şirket yöneticisi olarak görev yapamaz” şeklinde bir karar çıkarmıştı. Elon Musk’ın canlı yayında esrar içmesi sonrası şirketin hisse senetlerinde de büyük düşüş meydana gelmişti.

29 Eylül’de TechCrunch’ın kurucu ortaklarından Michael Arrington, şirketinin ABD’den ayrılacağını açıkladı. Şirketini Asya’ya taşımaya karar veren Arrington, kararı vermesinin sebebi olarak SEC’in XRP‘ye karşı aldığı kararları öne sürdü.

Yaptığı açıklamada ise: SEC’den ikinci kez mahkeme çağrısı aldık. SEC yatırım kurallarını belirlemeden şirketleri usulsüz bir şekilde yargılamakta ve mahkemeye çağırmakta. SEC kuralları belirleyene kadar ABD’de ki yatırımlarımızı durdurduk. Asya’da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

SEC’in kripto para alanında ki yerel şirketlere ve yatırım şirketlerine sürekli baskı yapmasından dolayı birçok yatırımcı bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bitcoin için verdiği karar sonrası piyasalarda büyük sıkıntılar meydana gelmişti.

SEC bu noktada Coinbase gibi sadece sektörde lider firmalar ile çalışıyor. Birçok yatırımcı ve ekosistem verilen kararlardan dolayı mutsuz. ABD bugün itibariyle XRP Capital gibi bir firmayı daha kaybetti. Eğer bu kararlar artarsa birçok kripto para şirketi ABD’yi terk edecek.

Asya’da Son Durum

Japonya ise kripto paraları yönetmek ve kontrol altında tutmak için güçlü bir yasayı kısa süre önce geçirdi. Yine Güney Kore’den de yıl sonuna kadar sağlam bir adım bekleniyor.

Bugün itibariyle birçok borsa ve kripto para alanında faaliyet gösteren şirketler bu tarz kararlar sebebiyle Asya’da yatırım yapmakta. Eğer ABD bu şekilde devam ederse bu şirketlere kucak açacak birçok Asya ülkesi bulunmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here