Kendini Satoshi Nakamoto ilan eden, nChain şirketinin kurucusu ve Bitcoin SV’nin taraflarından olan Craig Wright ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna (CFTC) iki dilekçe verdiğini açıkladı. Belgelerin sahip olduğu şirket ve Ethereum’un mekaniği ile alakalı olduğu da gelen bilgiler arasında.

Wright Sahtekar Mı?

Craig Wright Bitcoin’in fiyatının düşmesini tetikleyen Bitcoin Cash savaşlarının en önemli ismiydi. Kendini Nakamoto ilan etmesi sebebiyle de sürekli olarak eleştirilen bir isim. Craig’in verdiği dilekçelerde kendini Nakamoto olarak tanımladığı ve 1997 yılında Avusturya’da gerçekleşen bir projede kendini proje yöneticisi olarak tanımladığı açıkça görülüyor.

BlackNet adı verilen proje 1997 yılında Avusturya’da gerçekleştirildi ve Bitcoin’e benzeyen bir dijital para ile ilgili olması açısından çok önemli. Bu durumu resmi Twitter adresinden de paylaşan Wright büyük tepki topladı. BlackNet projesinin metni Bitcoin’in icadından çok önce yapıldığı için kripto paranın ilk denemesi olarak öne çıkıyor.

Bitcoin projesi 2009 yılında ilk duyurulduğunda bir pdf olarak yayınlanan manifesto gibiydi. BlackNet projesinde geçen birçok cümle ile Bitcoin manifestosunda geçen cümleler benzer. Wright ise bu projenin içinde bulunduğunu kanıtlamak için elinden geleni yapıyor. Yaptığı açıklamada ise: “Yarattığım sistem sayesinde sahtekarlığa en iyi şekilde önlem alınabiliyor. İnsanların bana dolandırıcı demesine anlam veremiyorum çünkü benim amacım dolandırıcılığı bitirmek.”

Craig hakkında Bitcoin’in vefat eden kripto geliştiricisi David Kleiman’ın mülkünden çalınan bazı eşyalar hakkındaki soruşturması devam ediyor. 2018 Kasım ayında başlattığı çatallaşma savaşının ardından kripto paraların en sevilmeyen ismi olarak da tarihe geçmişti. Mülkten çalınan belgelerin Bitcoin Cash çatallaşması ile de ilgili olduğu iddialar arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here