Gemini borsasının kurucuları Tyler ve Cameron Winklevoss, Facebook’un kripto projesi hakkındaki görüşlerini belirttiler. İngiliz gazetesi The Telegraph ile röportaj yapan kardeşler, Facebook’un gizli kripto projesinin endüstri için olumlu olacağını düşünüyorlar.

Olumlu Fakat Yıkıcı Değil

Winklevoss ikizleri ile Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg arasında eskiye dayanan bir düşmanlık söz konusu. Winklevoss ikizleri, Harvard’daki öğrencilik yıllarında Zuckerberg’in Facebook fikrini kendilerinden çaldığını iddia ederek dava açmışlardı. Dava sonuçlandı ve ikizler 20 milyon dolar ve 1.2 milyon Facebook hissesi almaya hak kazanmışlardı. Bu dava sonucunda Facebook’un hisse senetlerinde düşüşler yaşanmıştı.

Zuckerberg; WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram için kapsamlı bir kripto projesi düşünüyor ve bu projesini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. İkizlere göre bu proje sektör için olumlu ve önemli. Yaptıkları açıklamada: “Projeyi genel manada olumlu buluyoruz. Diğer yandan, sosyal ağlar kripto para kadar yıkıcı etkiye sahip değiller.”

Ruslar tarafından geliştirilen Telegram uygulamasına benzeyen bu proje çok daha başarılı olabilir çünkü Zuckerberg’in kaynakları çok daha fazla. Bu proje şimdi açıklansa da WhatsApp kullanıcıları için benzer bir yenilik iddiası ilk olarak Aralık 2018 yılında duyurulmuştu.

Kripto para alanına girdiklerinden beri olumlu işler yapan ikili daha önce bir ETF başvurusu bile yapmışlardı. Stablecoin, kripto alış ve satış uygulamaları gibi işlerde yer alan Winklevoss kardeşler bir Bitcoin girişimcisi olan Charlie Shrem’e de karşı bir yasal savaş başlatmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here