Visa Inc, Dünyanın en büyük bankalar arası likidite akışını sağlayan elektronik bankacılık şirketidir. Visa ile kripto paralar arasında büyük bir rekabet olmasa da kullanım oranı sebebiyle kripto paralar bu sistemlere büyük bir alternatif oluşturmuş durumda.

Visa Blok Zincirine Entegre Olacak Mı?

Bugün gelen bir habere göre ise şirket Palo Alto’da bulunan şubesine teknik ürün müdürü arıyor. İş ilanındaki detaylar arasında ise “Ödeme ve kripto paralar hakkında bilgi sahibi ve Blok Zinciri teknolojisine aşina” ibarelerinin olması dikkat çekici.

Visa ile Bitcoin arasındaki net bir bağ kurmak söz konusu değil. Yinede bu iki sistemde teknolojik altyapıya sahip ve birbirlerine bağlanmaları durumunda ortaya faydalı bir ürün çıkabilir. Bu iş ilanına göre ise, Visa’nın blok zinciri alanında bir çalışması veya projesi olabilir. Yine Visa ile Bitcoin arasındaki görünmez duvar hala daha yıkılmış değil. Belki ilerleyen yıllarda Visa’nın JPM Coin gibi bir projesi olabilir. Visa eğer bu işe girerse de muhtemelen stablecoin yapacaktır.

Visa’nın kripto para alanına veya blok zincirine entegre olabilmesi için adını ve markasını yeni bir şey üzerine basması gerekmektedir. Sistem ya baştan kurulmalı yada kendini büyük ölçüde yenilemelidir. Visa ödeme sistemleri noktasında devrim niteliğinde ve başarılı bir projedir. Diğer yandan, Bitcoin’in varlığı ve ortaya çıkışı ile birlikte yeni devrim dijital varlıklardır.

Visa ve en büyük rakibi MasterCard bir araya gelip kripto paralara karşı önlem almaması durumunda birkaç yıl içerisinde bu sistemlerin kullanım oranı giderek azalacaktır. Bitcoin çıktığı ilk günden bu yana kullanım oranını giderek arttırmaktadır. Bu yükselişin durması çok mümkün durmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here