Sahte kliplerin varlığını birçoğumuz biliyoruz. Oysa birazdan görecek olduğunuz ürpertici suni zeka, videodaki yüz ifadelerini kişiden kişiye aktararak sahte klipleri daha gerçekçi bir ışık halkası getiriyor.

Muhtemelen daha önce sahte bir video klipe rastlamışsınızdır, ama yeni meydana çıkan bir yapay zeka hakiki görüntüdeki yüz hareketlerini içten bir şekilde manipüle ederek, videonun inandırıcılığını artırıyor. Bu sayede ise sahte videolarda ırk söylemedikleri şeyleri, söylemiş gibi görünüyor. Şart sinema sektörü için epeyce keyif verici olsa da reel hayatta kullanımı oldukça korkunç olacaktır.

Bilim insanları uygulamanın deneyi dahilinde, Barack Obama’nın yüz hareketlerini Vladimir Putin’in yüzü üstüne haritaladılar. Bu da Putin’in Obama’nın konuşmasını okuyormuş gibi görünmesini sağladı. Yüzdeki ifadeleri, kafa hareketlerini ve söylev hareketlerini bire bir aktaran suni zeka, ilk kere bu denli başarılı sonuç verdi.

Bilim insanları böyle bir teknolojiyi çözmüş olmanın mutluluğunu yaşasalar da bununla beraber bunun sahte videoları artıracağını da açıklama ettiler. Her ne dek ahlak kuralların çiğnenmesi bu şekilde muhtemel olsa da açık konuşmak gerekirse böyle bir şeyin başarılmış olması bizlere teknolojinin gelmiş olduğu noktayı çok net gösteriyor.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5812441/Can-tell-one-real-Creepy-AI-swaps-video-facial-expressions-one-person-another.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here