Venezüella kripto paralara ilk destek veren ülkelerin başında geliyor. Her ne kadar ülkede hiper enflasyon ve buna bağlı olarak stagflasyon yaşansa da ülke bu buhrandan çıkış yolu arıyor. Bu doğrultu da Petro adı verilen devlet destekli bir kripto para piyasaya sürüldü.

Venezüella’ya Kripto Para Vetosu

ABD’de Venezüella’ya yaptırım uyguladığı için senatörlerden oluşan bir grup bu kripto paraya karşı yaptırım kararı için bastırıyor. Venezüella Yeniden Yapılanma ve Hukuk Yasası olarak bilinen bir tasarıyı uzun süre önce meclisten geçirmişti. Maduro ülkeyi yeniden yapılandırmayı hedeflemekte.

Bu tasarı ise Marco Rubio, Bob Mendendez ve Ted Cruz gibi isimler tarafından destekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump ise Nicolas Maduro’ya karşı petrole yaptırım uygulayan bir yasayı Mart ayında imzalamıştı. Bu haftanın başında ise Maduro, Petro’nun satışının önümüzde ki ay başlayacağını belirtti.

ABD ise bu coin projesine destek veren firmaları uyararak yazılım desteği verilmesini yasakladı. İlgili kanun; Venezüella Hükümetinin çıkarmış olduğu her türlü dijital para birimi veya jetonla ilgili yazılım sağlayan veya destek veren tüm şirketlere cezai işlem uygulanacaktır.”

Bu karar ise kripto para tarihinde bir ilk.

İlk kez bir ülke başka bir ülkeye kripto para üzerinden yaptırım uyguluyor. ABD ise ticari savaşları uzun süre daha devam ettirme niyetinde. Birçok yaptırım kararı alan Trump, ülkeyi adeta bir şirket gibi yönetiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here