Venezuela’da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle halkın büyük kısmı kripto paralara yönelmek zorunda kaldı. Bolivar’daki hiper enflasyon o kadar fazla ki bir ürünün fiyatı gün içerisinde birkaç kez değişebiliyor. Bu sebeple işletmeler ürünlerini Bitcoin fiyatı üzerinden fiyatlandırıyor.

Localbitcoins Verileri

Venezuela’da Localbitcoins kullanıcıları bu yılın ilk iki ayı içerisinde toplamda 16 binden fazla Bitcoin satın aldılar. Bu rakam ise yaklaşık olarak 63 milyon dolara tekabül ediyor. Kripto pazarına hızlı bir giriş yapan halk Bitcoin ve türevlerine şimdiden alışmış durumda. Bolivar’daki sıkıntılar devam ederken ülkenin resmi kripto parası Petro üzerinden de ticaret dönüyor.

Ülkedeki Bitcoin kullanım oranının artmasını Localbitcoins verilerine bakarak bile anlaşılabiliyor. Bu verilere bakıldığında Venezuela’nın en çok Bitcoin kullanılan ülkelerin başında geldiğini söyleyebiliriz. Ayda yapılan ortalama Bitcoin ticaret sayısı 200’ün üzerindeyken şuanda 2000’e kadar çıkmış durumda. Ülkenin yaşadığı baskıyı da göz önünde bulundurursak kullanım oranı daha fazla artacaktır. Ülkede yaşanan yoğun kripto faaliyetleri sebebiyle birçok borsa Güney Amerika’ya açılırken bu ülkeyi kullanmak istiyor. Ülkenin başkanı Nicolas Maduro ise kısa süre önce Bitcoin ile yapılan havalelerden %15 oranında işletim ücreti kesileceği açıklandı. Hükümet ise yapılan bu ticaretlerden ek gelir elde etmenin peşinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here