Venezuela darbe söylentileri ile sarsılsa da ülkedeki regülatör kurumlar çalışmaya devam ediyor. Ülke kripto paralara karşı çok ilgili ve kendi kripto parasına sahip nadir ülkelerinde başında geliyor. Alınan yeni karara göre aylık bir limit koyuldu ve işlem tutarının %15’ine kadar komisyon alınacak. Bu karara ek olarak, kapsamlı düzenleme kararları da açıklandı.

Kripto Varlıklara Düzenleme

Venezuela’daki tüm kripto varlıkların düzenleyici kurumu olan Sunacrip aldığı kararları açıkladı. Kripto para birimleri üzerinden havale ve EFT gibi işlemler gerçekleşebilecek. Karar ülkenin 41.581 sayılı Resmi Gazetesinde de yayınlandı. Kararnamade dikkat çeken en önemli detay resmi para birimi olan Bolivara karşı kripto paraların en iyi alternatif konumuna geçmesi.

Havale ve EFT gibi işlemlerde ise %15 tutarında komisyon kesiliyor. Bu komisyon ise işlem başına yaklaşık olarak 0,28 dolara tekabül ediyor. Devlet resmi para birimi Bolivarda yaşanan sorunlar sebebiyle kripto varlıkları alternatif bir finansal araç olarak görüyordu.

Havale gönderme limiti ise ülkenin resmi kriptosu olan 10 Petro’ya eşit. Petro para birimi altın, elmas, petrol ve ülkenin sahip olduğu diğer kaynaklarla da desteklenmekte. Sınır olarak ise ayda 600 dolara karşılık gelen Petro belirlenmiş. Bu tutarın üzerindeki her işlem regülatör Sunacrip tarafından onay gerektiriyor.

Venezuelalılar ise bu karara tepki gösterdiler. Birçok kullanıcı bu kararı alınmış en saçma karar olarak nitelendirirken bazıları ise iyi bir düzenleme olduğunu düşünüyor. Alınan kararlar arasında ülkenin tüm işlemleri kayıt altında tutması da yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here