Cybersecurity firması yayınladığı bir rapora göre, bazı hackerlar Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Make-A-Wish vakfının sitesine kripto-malware ekledi.

Kripto-malware’ler zararlı yazılımlar olmakla birlikte siteye girilmesi durumunda kullanıcıdan izinsiz madencilik yapabiliyor. Bu yöntem kullanılarak yapılan illegal madencilik oranı ise üst seviyelerde. Hatta ülkemizde de faaliyet gösteren bir haber sitesi olan Zaytung’a da benzer bir uygulama yapılmıştı.

Hackerlar, Monero adlı kripto parayı taramak için kodların içerisine özel bir kod yerleştirmiş ve siteyi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarının işlemcileri izin alınmadan bu faaliyetlerde kullanılmış.

Trustwave şirketi vakıf ile iletişime geçmiş ve durum hakkında bilgilendirici bir raporu paylaşmıştı. Vakıf henüz bu rapora karşılık vermezken ilgili yazılım artık vakfın sitesinde yer almıyor.

Bloomberg’den gelen raporlara göre ise madencilik saldırıları özellikle 2018 yılında %500 artmış durumda. İnternet güvenlik sağlayıcısı ve dünyaca ünlü güvenlik şirketi McAfee Labs’da benzer bir durumu raporlamıştı. Bu hackerların çoğu Rusya’da faaliyet gösteriyor. Siber güvenlik ve hack noktasında oldukça gelişmiş bir ülke olan Rusya’da buna benzer olaylar sıklıkla yaşanıyor.

Bu ayın başlarında ise Japon güvenlik şirketi Trend Micro, Linux işletim sistemi üzerinde çalışan kripto kaynaklı bir kötü amaçlı yazılım tespit etmişti. Buna benzer birçok olay var ve bu olayların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu tarz olaylar kripto paraların ve madenciliğin adını karalamasına rağmen henüz büyük bir önlem alınmış değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here