Stablecoin teknolojisi çıktığı günden bu yana çok tartışılan bir konu. Tether ile başlayan bu proje, Tether’in en değerli ilk 10 coin arasına girmesiyle daha da popülerlik kazandı. Dünya’nın lider borsalarından Coinbase, USDC isminde ki coinin borsada işlemlerinin başlayacağını resmen açıkladı. USDC, Coinbase platformunda satılan ilk sabit coin.

Bu coinin arkasında ki temel teknolojik altyapıyı ise Circle isminde ki ödeme şirketi vermekte. Coin borsada satılmaya başlamasından kısa bir süre sonra ise Anroid ve iOS platformlarında aktif bir şekilde alınıp satılmaya başlayacak.

Teminat olarak ise borsa kendi hesaplarını kullanmakta. Coinbase başkanı Asiff Hirji ise yaptığı açıklamada: “USDC, Amerikan doları ile 1:1 destekli, şeffaf ve denetlenmiş bir şekilde hizmet vermekte. Kripto çağı açısından önemli bir adım olduğunu düşünmekteyiz.”

Stablecoin, ABD doları veya diğer para birimlerine sabit bir şekilde bağlı dijital varlıklardır. Fiyat dalgalanmasını en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu ayın başlarında ise USDT 0,975 dolar iken 0,91 dolara kadar düşüş yaşadı. Kripto para değişiminin bu şekilde değer kaybetmesinin arkasında ise Tether’in CEO’sunun iflas ile karşı karşıya kalması düşünülüyor.

Dünyaca ünlü kripto para yatırımcısı ve girişimcisi Michael Novogratz ise USDT’nin operasyonları hakkında daha şeffaf olması gerektiğini düşünüyor. Novogratz, bu tarz coinlerde yatırımcıya güven vermek ve şeffaflık ilkesine göre hareket etmek çok önemlidir açıklamasını yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here