Amerika’nın önde gelen posta şirketlerinden olan UPS ve e-ticaret alanına faaliyet gösteren teknoloji şirketi Inxeption, ortak bir tedarik zinciri geliştirmek adına bir araya geldiler. Inxeption Zippy adı verilen blok zinciri platformu, şirketlerin ürünlerini listelemesine, pazarlamasına ve dağıtımına olanak tanıyor. Platform, tüccarların ürünlerini müşterilerine zamanında ulaştırmasını sağlarken aynı zamanda tüm tedarik süreci müşteri tarafından takip edilebiliyor.

Tedarik Süreçlerindeki Avantajları

Inxeption CEO’su Farzad Dibachi konu ile ilgili olarak: “Geliştirdiğimiz proje sayesinde işletmeler arasındaki ticaret daha az maliyetli ve şeffaf bir şekilde yapılabilecek.” 2019 yılının başında UPS şirketi Inxeption’a yatırım yapmıştı. Bu yatırıma o dönemlerde kimse anlam veremese de projenin detayları ortaya çıktıktan sonra gayet mantıklı bir yatırım olduğu görülebiliyor.

Kuzey Amerika’nın en büyük deniz ürünleri şirketlerinden Bumble Bee Foods şirketi de deniz ürünlerinin takibini yapmak için bu teknolojiden yararlandığını açıkladı. Şirketin müşterileri satın aldıkları ürünleri QR kod sayesinde hangi aşamalardan geçtiğini rahatlıkla izleyebilecek.

Blok zinciri özellikle tedarik izleme aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor. Birçok farklı sektörden şirketler bu teknolojiyi tedarik süreçlerini daha iyi takip edilebilmek adına kullanıyor. Özellikle Alibaba ve Amazon gibi büyük e-ticaret şirketleri bu teknolojiye yoğun talep gösteriyor. Asya’da ise nakliye şirketleri ve liman işletmeleri aynı ihtiyaçtan dolayı blok zincirini tercih ettiklerini duyurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here