Dün gelen bir habere göre Bahreyn Üniversitesi mezun öğrencilerine blok zinciri üzerinden diploma vermeyi planlıyor. Sistem sayesinde öğrencilerin kayıtları dijital ortamda saklanacak ve öğrenciler dilediği zaman blok zincirinden diplomalarını talep edebilecek. Sistemin bir benzeri de Hindistan’da uygulanıyor.

Blok Zinciri Teknolojisi ve Üniversiteler

Bahreyn hükümeti siber güvenlik noktasında ülkesini geliştirmenin yollarını arıyor. Teknoloji bakanı Abdulhussain Mirza yaptığı açıklamada: “Blok zinciri, kullanıcının verilerini koruma yeteneği sebebiyle mevcut sistemlerin en iyisi. Ülkemizi gelebilecek siber tehditlere karşı korunmak adına bu teknolojiyi farklı alanlarda da kullanmaya çalışacağız.”

2017 yılının sonunda ise Massachusetts Institute of Technology (MIT) benzer bir projeye imza atmış ve pilot olarak belirlenen 100 öğrenciye diplomalar blok zinciri üzerinden verilmişti. Birçok üniversite uzaktan eğitim programlarını da blok zinciri üzerine taşımaya çalışıyor. Teknolojinin geliştirme maliyetleri yüksek olduğu içinde her üniversite şuanda bu durumun üstesinden gelemiyor.

Üniversitelerin kayıtları hali hazırda dijital ortamlarda saklanıyor. Öğrenci sayısının fazla olmasının yanı sıra bilgilerin saklama maliyeti de giderek artıyor. Bu sebeple yazılım noktasında kendine güvenen üniversiteler faaliyetlerini blok zinciri üzerine taşıyarak uzun vadede maliyetleri azaltmayı planlıyor. Şirketlerin de bu ağlara katılması durumunda öğrenciler üniversiteden mezun oldukları anda iş bulma potansiyelleri daha da artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here