Dünyanın en popüler ulaşım uygulamalarından Uber’in kurucu ortaklarından olan Garrett Camp, yeni bir kripto para girişimi yapmaya hazırlanıyor. Keza bir teşebbüs fonu Expa’nın da kurucusu olan Camp, kripto para projesi konusunda iddialı görünüyor.

Uber’in krizleri ve dünyanın birçok yerindeki yerel taksi işletmeleri kadar istenmemesi, şirketin büyümesi engelleyemedi. İnsansız araçlar ve uçan arabaların trafik sistemleri üstüne çalışan Uber kurucularına çok şey kazandırdı. Şirketin doğuşunda büyük payı bulunan teknoloji girişimcisi Garret Camp ise adı muhtemelen “Eco” olacak yeni bir kripto para birimi çıkartacak. 

Başlangıçta 1 trilyon token üretecek olan Camp, bunlardan %50’sini sisteme kaydolan ilk 1 milyon insana, %20’sini üniversiteleri, %10’unu danışmanlara, %10’unu stratejik ortaklara, %10’unu ise kurulacak olan Eco Vakfı’na bağışlayacak. Vakıf, Eco’nun oluşturulması ve geliştirilmesinden sorumluluk sahibi olacak, Camp ise bu vakfa bütün 10 milyon dolar bağışta bulunacak.


Uber kurucu ortağı Garrett Camp

Projede ise ICO’lara ye verilmeyecek ve bu sayede potansiyel yasal sorunların br kısmı da engellenmiş olacak. Laf konusu hukuki sorunlar, ICO’larla yasa dışı ticaret yapmak ve kara para aklamak. bununla birlikte altyapısı Bitcoin’in anonim sistemine ters bir şekilde planlandığı için saldırı ve üçkâğıt ihtimalleri de en üye indirgenmiş oluyor. 

Bir trilyon adet üretilecek olan Eco’nun bununla beraber web sitesi ve mobil uygulaması da bulunacak. bu nedenle kullanıcı dostu, fiyatında dalgalanma olması o kadar olası olmayan ve olabildiğince güvenli bir kripto para doğmuş olacak. bununla beraber bütün uygulamaları içinde de bir adet dijital cüzdan hesabı sunulacak.

Eco bununla birlikte, yoğun enerji tüketimine neden olan madencilik faaliyetlerine de alternatif oluşturacak. Bu sayede enerji tasarrufuna odaklı bir üretim sistemiyle gelmesi bekleniyor. Ne yazık ki bu akıl daha önce sayısız kripto para kadar denendi ve başarısız oldular. 

Eco tüm sunduklarıyla takdire şayan bir sistem, ama kripto para dünyasında ufak ufuklarla yola çıkmak ve dünyayı değiştirme gayesi gütmek, sıkça denendi. Bakalım arkasında Garrett Camp gibi bir isimle başarılı olabilecek mi. Beklemedeyiz.

Kaynak : https://beta.techcrunch.com/2018/03/01/uber-co-founder-garrett-camp-is-creating-a-new-cryptocurrency/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here