Antalya’nın Serik ilçesinde geçen sene Şükrü Mert Ersoy’u (23) hesabındaki sanal para bitcoini elde etmek için boğarak öldürdükleri suçlamasıyla 5 sanığın yargılandığı dava başladı. Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy, olayın planlanarak yapıldığını savundu. Avukatı Iftihar Bilge Özdemir de olayın Türkiye’de bitcoin ile alakalı birincil cinayet olduğunu söyledi.

KASTEN ADAM ÖLDÜRME SUÇU

Serik’e bağlı Kadriye Mahallesi’nde geçen yıl eylül ayında Şükrü Mert Ersoy, otomobilinde boğularak öldürülmüş halde bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, Şükrü Mert Ersoy’u öldürdüğü suçlamasıyla Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasaklanmış, Seydi Salacak ve Mehmet Yeşilkaya’yı Serik ve Antalya’da düzenlediği operasyonlarda yakaladı. Serik sulh canice hakimliğine çıkarılan şüpheliler ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

BOĞULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ

Serik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin hazırlanan iddianamede; şüphelilerden Moray Akça’nın bir süredir Şükrü Mert Ersoy’un sanal para olan bitcoin işiyle uğraştığını ve hesabında bitcoin olduğunu bildiği, Kadriye Mahallesi’nde diğer şüphelilerle birlikte plan yaptıkları, Ersoy’u bitcoin işini öğrenmek nedeniyle Kadriye’ye çağırdıkları, geldikten sonradan da tenha bir yere götürüp Fırat Burun, Mehmet Yeşilkaya ve Sergen Yasaklanmış’ın darp ettiği, Yeşilkaya’nın Ersoy’u kolunun altına alarak boğazını sıkıp durağan bıraktığı anlatıldı.

50 LİRASINI ALIP ESRAR İÇMİŞLER

İddianamede, Şükrü Mert Ersoy’un etkisiz ayla getirilmesinin ardındaki şüphelilerin cep telefonunun kilidini açmaya çalıştıkları fakat başaramadıkları, bunun üzerine bilgisayardan bitcoin sistemine girmeye çalıştıkları fakat başarısız olunca bıraktıkları aktarıldı. Şükrü Mert Ersoy’u otomobilin arka koltuğuna bindiren şüphelilerin olay yerinden ayrıldıkları, bu sırada Fırat Burun’un şüphelinin cebinden 50 lirasını alarak olay yerinden ayrıldıkları ve bu parayla esrar alıp içtikleri belirtildi.

DAVA BAŞLIYOR

Manavgat 1’inci Ağır Canice Mahkemesi’nde görülen davanın birincil duruşmasına, tutsak sanıklar Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak, Seydi Salacak ve Mehmet Yeşilkaya; öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un anne ve babası Sevgi Çınar ve Turgut Ersoy ile tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Kimlik tespitinin ardındaki duruşma başkanı sanıklara haklarındaki suçu anlattı.

“BAYILDIĞINI ZANNETTİK”

Tutuklu sanık Mehmet Yeşilkaya, sanıklardan Moray Akça’nın kendisine bitcoin işi yaptığını, Şükrü Mert Ersoy’un da bu işi yaptığını, hatta Ersoy’un hesabında yüklü miktarda para olduğunu anlattığını söyledi. Olay günü öteki şüphelilerle birlikte Kadriye’de buluştuklarını aktaran Yeşilkaya, Fırat Burun’un Şükrü Mert Ersoy’u ‘bitcoin işini öğrenmek’ amacıyla yanlarına çağırdığını belirtti. Kadriye’ye gelen Şükrü Mert Ersoy’u tenha bir yere götürdüklerini kaydeden Yeşilkaya, “Kendisine Moray’ın alacağı parayı söyledik. Şükrü bize, ‘Ben bu parayı vermem, gelsin kendi alsın’ dedi. Aramızda itiş kakış yaşandı. Ben sol çenesine bir yumruk vurdum. Arbede yaşandı. Bu arbede esnasında Fırat ve Sergen de kavgaya karıştı. Kolumun altına Şükrü’nün boynunu tutup sıkıştırmıştım. 5- 10 saniye bu şekilde tutup, direncini yaralamak ve yere yatırmak istemiştim. Bu esnada Şükrü’nün soluğu kesilir gibi oldu, halsizleşti. Biz bayıldığını zannettik. Bu sırada Moray geldi. Cep telefonunu ve bilgisayarını açmaya çalıştı. Arada denetim ettiğimizde nefes alıp verdiğini görüyorduk. Kimse öleceğini zannetmiyordu” dedi.

‘ERKEK MİSİNİZ SİZ, YALAN ATMAYIN’

Davalı Mehmet Yeşilkaya’nın ifadesi sırasında öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy’la birlikte bazı izleyicilerin, “Erkek misiniz siz, yalan atmayın” diye bağırması üzerine duruşma başkanı kadar salondan çıkarıldı.

“AĞZINDAN KAN GELİYOR”

Turgut Ersoy ve Sevgi Çınar’ın avukatı Övünç Bilge Özdemir de olayın ‘Canavarca hisle ve kasıtlı olarak kasitli olarak öldürme’ olduğunu savunarak, şöyle dedi:

“Takriben 10- 15 dakika zulüm üretilmiş. Boğazını sıkıyorlar, ağzından kan geliyor. Üzerine oturma var, taşıma var. Maktulün cebindeki son 50 lirayı alarak esrar içen, bu denli umursamaz, bu denli gözü dönmüş, maktul ‘imdat’ diye bağırırken hala işkenceye sürekli 5 kişiden bahsediyoruz.”

‘TÜRKİYE’DEKİ BIRINCIL BİTCOİN DAVASI’

Avukat Iftihar Bilge Özdemir, olayın Türkiye’de bitcoin ile alakalı ilk canice olduğunu da kaydederek, Şükrü Mert Ersoy’un cep telefonunda ne değin bitcoin olduğu, ne kadarının alınıp, alınmadığının emin olmadığını, bunun yargılama sonucunda ortaya çıkacağını aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here