Hong Kong’un ikinci büyük konteyner terminali şirketi, Maersk ve IBM tarafından geliştirilen ortak bir blok zinciri projesi olan TradeLens’e katıldığını açıkladı. Modern Terminals adında ki şirketin bu projeye katılarak ticaret hacmini arttırması ve maliyetlerini azaltması planlanıyor.

Şirket global tedarik zincirinde ki süreçleri blok zinciri teknolojisi ile daha dijital hale getirmeyi hedefliyor. Dünya çapında ki 20’den fazla liman operatörü ve terminali var. En büyükleri ise Valencia Limanı, PSA Singapur, Patrick Terminals ve PortBase. Bu terminallerin ise 5 kıtada 234 adet rıhtımları bulunuyor. Projeye bu terminallerden ve limanlardan bazıları da dahil.

Şirketten yapılan açıklamada, “Geleneksel tedarik zincirinde büyük verimsizlikler mevcut. Geçtiğimiz 10 yılda milyarlarca dolar zarar ettik.”

Bu projede kayıtlar kağıt üzerinde tutulmuyor. Kağıtta tutulan kayıtlar manipülasyona ve kayıplara açık olduğu için bu projeye ihtiyaç duyuldu. Konteyner gemileri, sevkiyat aşamasında artık kağıtla birlikte onay almıyorlar.

Modern Terminals Grup Genel Müdürü Peter Levesque ise yaptığı açıklamada, “Blok zinciri teknolojisine güvenimiz tam. Kağıt üzerinden tutulan geleneksel kayıtlarda büyük oynamalar yapılabiliyor ve bu bizim zararımıza oluyor. Artık tüm kayıtlarımız dijital ortamda.”

TradeLens çözümü, deneme çalışmalarında bile sevkiyat süresini %40 düşürdüğü ve genel anlamda ekonomik tasarruf sağladığı belirtiliyor. Dijital defterlerde yer alan kayıtlar çok daha şeffaf.

Maersk ticaret müdürü Vincent Clerc ise yaptığı açıklamada: “Bilgiyi güvenli ve kolay bir şekilde aktarmak için geleneksel yöntemler yetersiz kalıyor. Bu sebeple IBM ile ortak olarak bu projeyi geliştirdik. Şuana kadar geri dönüşler muhteşem.”

Projenin Deneme Çalışmaları

Çalışmalar bittikten sonra proje uzun süre denendi. Çeşitli terminaller ve limanlar bu projede gönüllü olarak yer aldılar. Maliyetlerin %30 düştüğü kesin olarak tespit edildi. Tedarik süreci de %40 oranında artıyor.

Maersk ve IBM tedarik zinciri yöntemini geliştirmek için blok zinciri kullanan tek şirketler değiller. Singapur merkezli bir şirket olan Crimson Logic, benzer bir proje gerçekleştirmiş ve adını da eTrade Services koymuştu. Bu projede ise henüz tamamlanmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here