The Pirate Bay dünyaca ünlü illegal bir torrent platformu. Bu platformda program, film ve çeşitli dosyalar illegal bir şekilde isimsiz kullanıcılar tarafından paylaşılıyor. Bu dosyalar ise çeşitli kişilerin elinden geçtiği için tehlike her zaman söz konusuydu.

Konu ile ilgili araştırma yapan bir şirket ise bu dosyaların kripto hırsızlığına ve phishing gibi durumlara yol açtığını belirlemiş. Twitter’da “0xffff0800” kullanıcı adını kullanan güvenlik araştırmacısının yayınladığı rapora göre, buradan indirilen birçok dosya sebebiyle dosyaları kullanan kullanıcıların dijital varlıkları tehlikede.

Phising

Dosyaların içerisine yerleştirilen kötü amaçlı yazılım Windows Defender’ı devre dışı bırakıyor. Firefox ve Chrome gibi tarayıcılara da virüs ekleyen yazılım burada yapılan tüm işlemleri not alıp dosyayı ekleyen hackerlara iletiyor. Hackerlarda bu kişilerin borsalarda ki hesaplarına girmesi durumunda burada ki varlıkları kendi hesaplarına aktarıyorlar.

Yeni tespit edilen bu yöntem oldukça gizli bir şekilde ilerliyor. CozyBear adı verilen bu yazılım normalde Windows işletim sistemlerine saldırmak için kullanılıyordu. Hackerlar bu yazılımı daha da geliştirerek kripto odaklı hale getirmişler.

Tarayıcılarda ki phising ise çok daha farklı çalışıyor. Tarayıcılar çalıştırıldığı anda yeni viral uzantılar ve sayfalara yerleştirilmiş kodlar sayesinde kullanıcılar yanıltılıyor. Aşağıda ise benzer bir phising örneğini ekledik.

Yukarıda ki örnekte de gördüğünüz gibi normalde Wikipedia sayfasında üst kısımda ki uyarı yer almıyor. Kullanıcılara bu uyarı verilerek bağış talep ediliyor. Başlangıç aşamasında ki kullanıcılar ise bu durumun farkında olmadığı için bu adreslere Bitcoin gönderebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here