Tether’de yaşanan kara para aklama iddiaları son bulmuyor. Stablecoin projesi olan Tether ilk çıktığı günden bu yana tartışma konusu. Kripto paraların düşüşüne rağmen değer kaybetmemesi ve pazar hacminde daralma yaşanmaması ise birçok yatırımcının dikkatini çekmişti.

ABD Adalet Bakanlığı ise aldığı kararla birlikte Tether’in tüm faaliyetlerini yakından inceleyecek. Her ne kadar ayrıntılı bilgi paylaşılmasa da Bitfinex borsası ve Tether Ltd.’nin tüm faaliyetleri incelenecek.

Bitcoin’in 2017 yılında pick yapmasının arkasında bile bu kripto paranın olduğu bazı uzmanlar ve araştırmacılar tarafından ortaya atılmıştı. ABD Vadeli İşlemler Komisyonu CFTC, bu iki kuruma mahkeme celbi gönderdi ve olayla alakalı bir araştırma komisyonu kuruldu.

Birçok uzmana göre bu kripto para sayesinde birçok illegal faaliyet gösteren kişiler para aklıyor. Daha önce de Brezilya’da adı bir yolsuzluk soruşturmasına karışan kişinin çaldığı paraları Tether’in çalıştığı bankaya aktarması üzerine de bir soruşturma başlatılmıştı.

Tether ise bu sebeplerle büyük banka kuruluşları ile çalışamıyor. Daha çok vergi cenneti olan ada ülkelerinin finansal kuruluşları ile çalışan Tether’e duyulan şüphe sürekli olarak artıyor.

Çıkan bu haberlerle birlikte kripto para değer kaybetti ve uzun süredir koruduğu 0,99 dolar seviyesi 0,97 dolara düştü. Toplam pazar hacminde ise bir daralma söz konusu değil. Tether’in başarılı grafiği birçok kripto para yatırımcısını ve yazılımcısını harekete geçirmiş ve İngiliz Sterlini ve Rus rublesi gibi paralara sabitlenecek yeni projelerin haberi verilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here