Başarılı stablecoin olan Tether’in arkasındaki geliştiriciler kendi altcoinleri hakkında önemli açıklamalarda bulundular. Sosyal medya kullanıcıları ve topluluklarının en çok eleştirdiği kripto paraların başında Tether geliyor. İddialardan ilki Tether’in ABD doları tarafından desteklenmediği.

İddialar Vahim

Birçok şirketin ve topluluk üyesinin iddia ettiği başka bir konu ise şeffaflık sorunları. Tether ekibi USDT belirteçlerinin her birinin bankada bulunan 1 USD’ye karşılık geldiğini garanti etmişti. Bu iddiaları birçok kez tekrarlayan ekip, karşı tarafı inandırma noktasında problemler yaşıyor. Tether’in resmi sitesinde ise şu bilgi yer alıyor: “Her bir Tether geleneksel para birimi olan dolar tarafından %100 oranında desteklenmektedir. Sattığımız bir Tether karşılığında 1 doları bankalarda teminat olarak bırakmaktayız.”

Tether’in en çok işlem gördüğü borsalara baktığımızda ilk 10’da bilinen borsaların sayısı oldukça az. Reddit’teki kullanıcılarda benzer bir görüşten yola çıkarak bu durumun Tether’in meşruluğunu tehlikeye attığını öne sürüyor. Aynı platformdaki bir kullanıcı ise Tether’in ponzi şeması BitConnect’e benzediğini ve bu sistemin bir gün yıkılacağını iddia etmişti. Tether ekibi ise konu ile alakalı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

2019 yılının ikinci çeyreğinin sonuna kadar Tether’in meşruluğunu kısmende olsa kanıtlamak için TRON ile bir anlaşma imzalandı. Daha öncede kara para aklama suçundan dolayı kırmızı bültenle aranan bir adamın parasını yatırdığı bankanın Tether’in çalıştığı banka ile aynı olması da topluluklarda tepki ile karşılanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here