Bazı ülkelerin ve şehirlerin blok zincirine entegre olma projesi bulunuyor. Bir ülkenin tüm sistemini blok zincirine entegre etmesi durumunda şeffaflık ve maliyet noktasında büyük kazanımlar elde ediliyor. Bugün gelen bir habere göre ise bu alanda proje geliştirecek bir diğer ülke Tayvan.

Tayvan Ulusal Kalkınma Konseyi (NDC), bugün yaptığı basın toplantısında Blok Zinciri alanında aktif olarak faaliyette bulunacaklarını açıkladı. NDC, Tayvan’ın yürütme organı olarak görev yapan ve politikalarını belirleyen kurum.

Bu karar alınmadan önce ülkedeki yazılımcıların ve akademisyenlerin görüşleri alınmış. Ülkenin yanı sıra ABD ve Çin’de faaliyet gösteren birçok şirketten bu alanda danışmanlık hizmeti alındığı belirtildi. Projenin yönetimini ise bakan Chen Mei-ling yapıyor. Bakan, Tayvan’ı küresel blok zinciri noktasında merkez üs olarak belirlemeyi hedefliyor ve teknoloji şirketlerinin ülkede inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini yapmasını istiyor. Tayvan söz konusu proje ile ilgili yeni bir fon toplayacağı da açıkladı.

Tedarik zinciri noktasında da adım atacak olan ülkenin bir diğer hedefi ise blok zinciri kullanarak gıda güvenliğini arttırmak. Blok Zinciri teknolojisi kullanılarak ülkede üretilen gıdaların üretim ve tedarik aşaması rahatlıkla incelenebilecek. Söz konusu fikri gerçekleştiren birçok firma mevcut. Amazon ve Alibaba gibi şirketlerde tedarikçilerinin süreçlerini izlemek için IBM ile ortaklaşa çalışma kararı almıştı.

Kuzey Amerika’nın en büyük deniz ürünleri şirketi olan Bumble Bee Foods, deniz ürünlerini incelemek için blok zinciri platformu başlattığını açıklamıştı. Şirketin domuz üretimi ve tedariki noktasında yoğunlaşması bekleniyor. Proje ile ilgili olarak ise Ripe.io ile ortaklık kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here