Bitcoin ve kripto para dolandırıcılık haberleri bitmek bilmiyor. Bu haber ise oldukça ilginç. Finli bir yatırımcı geçen aylarda Tayland’da 5,000’in üzerinde Bitcoin ve türevlerini kaybettiğini açıklamıştı. Bu kişiyi dolandıran kişilerin ise bir çete olduğundan şüphelenildi.

Aarni Otava Saarimma adında ki kişi 24 milyon dolar parasını bir dolandırıcıya kaptırdı. Olayın içerisinde ise Taylandlı bir çete mevcut. Dolandırıcılar bu olaydan sonra ABD’ye yerleşti.

Davada görev alan polisler ise kişiyi ülkeye mahkemeye çağırdılar. Jaravijit bu karara uymadı. ABD’de olduğu için kendini güvende hisseden dolandırıcılar paranın bir kısmını bu süre içerisinde harcadılar. Tayland ise pasaportu iptal etme kararı aldıktan sonra kişilerin de ABD’de kalma izinleri olmadığı için ülkelerine geri iade edildiler.

Tayland güvenlik güçleri bu çeteyi sorguladı ve sorgulamanın ardından mahkeme riskli durumlardan ötürü kişilere yurt dışı yasağı koydu. Jaravijit ve ekibi şuanda dolandırıcılığın yanı sıra kara para aklama suçlarından da yargılanıyor.

Bu kripto para dolandırıcılığı tam bir yılan hikayesine dönse de Taylandlı yetkililer olaya çok iyi müdahale ederek kişileri yakaladılar. Jaravijit’in ekinde ki kişilerden birinin ise erkek kardeşi olduğu gelen bilgiler arasında.

Kripto paraların anonim olması ve dijital ortamda saklanması avantaj olsa da çalınması çok kolay oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here