Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, halkı kripto paralara karşı uyardı. Alım satım faaliyeti yapan 14 şirketinde faaliyetlerinin incelenmesi kararı alındı. Regülatör, bu borsaların ülkede yetkisinin bulunmadığını ve sadece 7 şirketin lisansının bulunduğunu açıkladı.

Ülkede borsalar yasal olarak faaliyet gösterebiliyor fakat SEC’den lisans almak zorunda. Kurumlarda bu konuda oldukça hassas olduğu için lisansı olmayan borsalara karşı sürekli benzer uyarılarda bulunuyorlar.

Sosyal medyadan yapılan duyuruda 14 şirketinde adı yer aldı. Bu şirketlerin ise bazıları SEC’e şikayet edilmiş. Kripto para alım ve satımı konusunda da uyarı yapıldı ve halkın bu varlıklara karşı daha dikkatli olması gerektiği kesin bir dille belirtildi.

Bu siteler; payniex.com, misterchanger.com, thaiexchanger.com, egtexchange.com, digicardshop.com, superrichexchanger.com, emoneythai.com, i-exch.com, exchangegercoin.com, gamershoppings.com , ecurrencyplus.com, ecurrencythailand.com ve lnwexchanger.com. Sitelerden bazıları ise uyarının hemen ardından kripto tekliflerini kaldırdılar.

R Exchange ise yaptığı açıklamada BTC, BCH, ETH, LTC ve XRP’de dahil olmak üzere birkaç kripto paranın alışverişe başladığını duyurmuştu. Bu paralardan ise %15’lik bir stopaj vergisi alınacağı bilgisi de duyuruda yer alıyordu. Bu borsada lisanssız borsalar arasında yer alıyor ve hala daha aktif şekilde alışveriş yapıyor.

Komisyon dışarıdan gelen bu şirketlere ise lisans verirken birçok zorluk çıkarıyor. Ülkede yasal olarak iş yapabilecek borsalar; Bitcoin Co. Ltd. (Bx), Bitkub Online Co. Ltd., Cash2coins, Satang Corporation (Tdax), Coin Asset Co. Ltd. ve Güneydoğu Asya Dijital Değişim Ltd. (Seadex). Bu şirketlerin dışında hiç bir borsanın lisansı bulunmuyor. Yine lisansı olmayan borsalardan yapılan işlemlerden ülke veya kurumların kesinlikle sorumlu olmadığı açık bir dille belirtildi.

Birçok ülkede ise buna benzer problemler yaşanıyor. Bazı ülkeler hiç bir borsaya lisans vermez iken bazıları ise lisans verirken zorluk çıkarabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here