Taobao, Çin’in eBay’i olarak bilinen alışveriş sitesi, kendi iç politikasını yeniledi. Yeni sisteme göre tüm kripto para birimleri, ICO, ve diğer sanal para birimi servisleri yasaklandı.

Taobao, Çin’in e-ticaret öncüsü olan Alibaba’nın yan kuruluşudur. 2003’ten bugüne bireysel ve küçük işletmelerin kendi ürünlerini Çin içerisinde satışa sunmalarına olanak sağlamaktadır.

Taobao, daha önceden Kripto para birimi kazıcılarının satışına ve kazma ile ilgili verilen özel eğitimlere yasak koymuştu. Şimdi ise bu yasaklara, Blockchain kullanan tüm ürün ve servisler dahil ediliyor. Bu yeni kuralla beraber kripto para birimi ile ilgili tüm servisler, ICO danışmanlığı, White Paper Writing servisleri (yeni çıkacak kripto para birimleri hakkında detaylı bilgi sağlayan dökümanlar ve bunu sağlayan servisler), akıllı kontrat dağıtım sistemleri ve diğer kripto bazlı teknik servisler de yasaklanacak. Ayrıca Blockchain tabanlı görsel kıymetli değerlerin (CryptoKitties gibi) satışını da yasaklıyor. Yeni kurallar 17 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

Taobao, bu baskı hakkında Çin Halk Bankası(ÇHB)’nın güncel yasak listesine de atıfta bulunuyor. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında ÇHB tüm ICO servislerini, bu sene başında da kripto para birimlerini yasaklamıştı. Kazma konusunda geçerli bir yasak olmamasına rağmen, çoğu maden kazıcıları, sundukları servisleri yurtdışına taşımak için yollar aramaya başladı.

Taobao bu yeni kuralların çiğnenmesini ciddi ihlaller olarak derğerlendirmekte ve ihlal edenler hakkında uygulanacak bir ceza sistemi oluşturmuş. Geçen yıl ÇHB’nin ICO’yu yasaklaması üzerine, çoğu reklam veren kişi bu yasağa yakalanmamak için değişik bir taktik uygulamıştı, servisin ya da para biriminin yazılışını değiştirmek. Örneğin ICO’yu IC0 olarak yazıyor, yani “O” yerine “0” (sıfır) ile değiştiriyor.

Çin, kripto para birimlerine karşı aşırı boyutta düşmanca yaklaşmasına rağmen, çoğu alıcı/satıcı gelecek aylarda bu duruşun değişeceği yönünde bir hayli olumlu düşünüyor. ÇHB’nın yeni lideri Yi Gang, “Bitcoin, onu kullanan herkese özgürlük sağlayan bir para birimi.” diyerek kripto para biriminin şeffaflığına da vurgu yapmıştı.

Taobao, Blockchain ile alakalı tüm hizmetleri yasaklamış olmasına rağmen, Çin’de Blockchain için bir yasak getirilmedi. Açıkçası Çin hükümetinin Blockchain teknolojisine yaklaşımı oldukça olumlu. Örneğin Blockchain’in açılışı için Çin hükümeti bu açılışın arkasında durduğunu ve desteklediğini 1 milyar dolar karşılığı Blockchain parasını satışa sunarak göstermişti. Ayrıca ÇHB, 2017’de çoğu Blockchain patentini bizzat kendisi kayda geçirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here