Bankacılık şirketleri, kripto para alanında faaliyet gösterdikçe Bitcoin ve türevleri daha da kurumsallaşıyor. 618 milyon dolarlık değeri ile Swissquote, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında kripto para birimi depolama hizmeti vereceğini açıkladı. Şirket bu alanda bir teknoloji firması ile de ortak çalışacak.

Üst Düzey Güvenlikli Depolama Hizmeti

2017 yılında Swissquote Bitcoin, XRP, Litecoin ve Ethereum olmak üzere 4 farklı kripto para ile işlem yapılabilecek bir borsa açmıştı. Şirket bu alanda faaliyet göstermekte ısrarlı ve sağlam projelere imza atıyor. Borsalardan ziyade bu tarz bankaların depolama hizmeti vermesi yatırımcı tarafında da olumlu karşılanıyor. Daha önce yaşanan borsa ve hack skandalları sebebiyle birçok kurumsal yatırımcı Swissquote gibi bankacılık kurumlarını tercih ediyor.

Finansal teknoloji şirketi olan Crypto Storage ile ortaklık kuran banka, dijital varlık saklama sorumluluğunu bilen ve tecrübeli bir firma ile çalışması bu alandaki kararlılığını gösteriyor. Crypto Storage bu alanda tecrübesi olan ve birçok firmaya depolama hizmeti veren bir şirket.

Özel anahtar sistemi sayesinde kripto paralar bir nevi fiziksel olarak da saklanabiliyor. Şirketin CEO’su Stijn Vander Straeten sunucuları korumak için depolama hizmetinin verileceği alanı gizli bir yerde sakladıklarını itiraf etti. Straeten’e göre bu alan nükleer bombalara karşı bile korunaklı.

Swissquote işini Asya’da da yaygınlaştırmak istiyor. Singapur’da bir şube açan banka Singapur Para Kurumu (MAS) ile anlaştığını ve lisanslı borsa olabilmek için başvurduğunu açıklamıştı. Banka gerçek zamanlı ticaret için 14 Asya borsası ile de ortaklaşa hareket edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here