Yapay zekanın, insanlarda nispeten cılız olan koku alma duyusunun dezavantajlarını ortadan kaldıracağı bildirildi.

İngiliz bilim insanları, suni zekaya insan nefesini koklamayı ve bünyesindeki hastalık habercisi işaretleri tanıyabilmeyi öğretiyor.

Loughborough Üniversitesi’nin data bilimi grubu, bu atama için birtakım matematiksel modeller geliştirdi. Söz konusu modeller sayesinde suni akıl, insan nefesinde var olan yüzlerce alaşım arasında kimi kanser çeşitlerini az önce erken aşamalardayken saptayabilecek.

Havada oldukça az miktarda bulunan maddeleri saptayabilen hassas cihazlar, uzun süredir, bazı laboratuvarlar tarafından kullanılıyor. Ve hastalıkların erken tanısında da bu teknolojiden yararlanılabilmesi adına birtakım incelemeler yürütülüyor. 

Fakat mevcut çalışmalar, verinin uzmanlar göre ele alınması ve incelenmesini gerektirdiği için, basit ve süratli yok.

İnsan nefesinden hastalıkları saptamak maksadıyla akademisyen, doktor, hemşire, radyologlardan oluşan bir takım, kanser tedavisi görebilen hastalardan nefes örnekleri topladı. Daha Sonra da bu örnekler kimyagerler ve bilgisayar bilimcileri tarafından inceleme edildi. 

Birincil çalışmada, ‘aldehitler’ olarak tanımlanan, genelde güzel bir kokunun eşlik ettiği fakat aynı zamanda stres kaynaklı hastalıklarla bağlantılı olan bir kimyasal grubu tanımak üzerine odaklanıldı.

Suni akıl, evvelden uzmanlar göre yapılan ve saatler süren nefes örneklerini sadece birkaç dakika içinde tahlil edebildi.

Işlem keza daha az maliyetli, hem de neticeleri bakımından daha güvenilir. Hem suni akıl daha pozitif numuneyi inceleme ederken, bilgiyi de edinerek zamanla geliştiriyor.

Üstelik bu teknoloji, herhangi bir özel maddenin tanınmasıyla da sınırlı yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here