Stablecoin, Fiat para birimlerine 1:1 oranında sabitlenen kripto paralara verilen isimdir. Bu kavramdan birçok yazımızda bahsettiğimiz için kavramı detaylıca açıklamak istedik. Stablecoin’in en önemli örnekleri; Tether, USDC ve TrueUSD’dir. Bu coinlerin hepsi dolara 1:1 oranında sabittir.

ABD dolarının yanı sıra diğer para birimlerine sabit kripto paralar olsa da bu paralar henüz yeterli popülerliği kazanmamıştır. Bu varlıkların temel avantajı düşük volatilite sorunları yaşamamasıdır. Örneğin, Bitcoin 6000 dolardan 3100 dolara kadar düşüş yaşamasına rağmen Tether 1 dolardan 0,95 dolara kadar düşmüştür.

Stablecoin Avantajları

Yukarıda da dediğimiz gibi bu varlıkların fiyatları sabittir. Varlığa yatırım yapılması durumunda yatırımların yok olması gibi bir ihtimal diğer kripto paralara oranla çok daha düşüktür.

Tether ve diğer stablecoinlerdeki işlem ücretleri Bitcoin ve türevlerine oranla çok daha düşüktür. Bitcoin’deki işlem ücretlerinin yüksek olması sebebiyle birçok kullanıcı ödeme aracı olarak altcoinleri kullanmaktadır. Tether’de de bu durum geçerlidir ve sahip olduğu akıllı sözleşmelerle düşük işlem ücreti garantisi sunmaktadır.

Ülkemizde yaşanan döviz krizinde dolar 7 TL’ye kadar çıkmıştı. Bankalar, devletten aldıkları talimatla ve kendilerini korumak için doların alış ile satışı arasındaki makası açmıştı. Makastan kasıt alış ve satış fiyatlarının arasındaki yüksek fark sebebiyle yatırımcılarının karlarının düşmesidir. Tether’de ise bu durum geçerli değildir. Dolar 7 TL ise Tether Türk Lirası ile alınırken aynı fiyat tarifesi uygulanır.

Volatiliteye en iyi çözümü stablecoinler sunmaktadır. Herhangi bir dalgalanmada bu kriptolar etkilenmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here