Ukraynalı bir girişim şirketi olan Hacken, bu yılın başlarında düzenlediği ICO projesine yatırım almak amacıyla sosyal medya şirketleri ile ortaklık kurmuştu. Hacken’in CEO’su Dmytro Budorin’in kurduğu şirket 2017 sonunda 3 milyon dolar toplamış ve projenin bir kısmı bu kaynakla gerçekleştirilmişti. Ana akım yatırımcılara ulaşmak adına sosyal medyadan kapsamlı bir tanıtım kampanyasına başlayacağı belirtildi.

Hacken, ICO’yu takipçilerine ve yatırımcılarına tanıtmak amacıyla bu alanda uzman olan Christopher Greene’e 7500 dolar ödedi. Şirket, Greene’yi kripto para alanında ki uzmanlığı sebebiyle seçtiğini açıkladı. Hacken eğer hesapladığı geliri sağlayabilirse projeyi rahatlıkla bitirebiliyor. Yatırımcıları etkilemek adına 25 dakikalık da bir video çekilmiş.

Genellikle ICO projeleri yatırımları için konferanslar düzenler veya yatırımcıların yoğun olduğu yerlerde reklam faaliyetlerini yürütürler. Sosyal medya ise son yıllarda aktif olarak kullanılıyor fakat genellikle bu yöntem dolandırıcı ICO faaliyetlerinde kullanılıyor. Bu sebeple legal projeleri olan ICO sahipleri bu yöntemi pek tercih etmiyorlar.

The Block’da analist olan Larry Cermak ise kripto paraları olan kişilerin sponsorlu reklamları konusunda ki endişelerini dile getirdi. Yaptığı açıklamada: “Bu kadar tecrübesiz bireylerin kötü projelere yatırım yapmasının nedeni uzmanlardan tavsiye alınmaması. Birçok uzman görünüşlü sahtekarında olduğunu belirtmekte fayda var. Sosyal medyada dönen ICO reklamları tamamen sahtekarlık üzerine kurulu.”

Hacken ise bu açıklamaya sert bir tepki verdi. Reklam sorumlusu, şirketin olumlu eleştirileri kaldırabileceğini fakat bu tarz suçlamaların etik olmadığını belirtti. Bu konudan aslında konularımızdan birinde bahsetmiştik. Sosyal medyada dönen ICO reklamlarına çok dikkat etmek gerekiyor çünkü ICO avcıları yatırımcıları en iyi bu mecralarda yakalıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here