Japon teknoloji devi Sony, blok zincirine olan ilgisini sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Sony Music şirketi telif hakları ile ilgili bir blok zinciri projesini geliştireceğini açıklamıştı. Çarşamba günü yapılan basın toplantısında ise temassız bir kripto para donanım cüzdanı projesinin başlatıldığı açıklandı.

Adı henüz açıklanmayan bu aygıt, Japonya’da çok popüler olan IC Smart Card teknolojisini kullanacak. Bu teknoloji, diğer şifreleme ağları ile rahatlıkla iletişim kurabiliyor.

Sony Computer Science Labs (SCSL) bu projeyi geliştirecek olan birim. Endüstri için geçerli standartlar içeren bu USB, diğer aygıtlarla da iletişim halinde olacak. Ek olarak IC Card, içinde özel bir güvenlik anahtarı bulunduracak ve dışarıdan sızmalara karşıda korumalı bir şekilde üretilecek.

Sony, son yıllarda blok zinciri teknolojisine katılım gösteren uluslar arası firmaların başında geliyor. Bu alanda ise birçok patenti bulunan firma, blok zinciri donanımı ile ilgili patent başvurusunu da gerçekleştirdi.

Kripto para transferinin yanında şirket bu donanımı birçok farklı amaçla beraber kullanmayı hedefliyor.

Sony şirketi yaptığı açıklamada: “Bu IC kart, kripto para donanım cüzdan teknolojisi için kullanılan klasik kartların çok üzerinde bir teknolojiye sahip. Eğer kart sahipleri gerekli izinleri verirse kartı birçok farklı alanda da kullanabilirler.”

Kartın ise ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Bu yılın başlarında ise, Japon finans şirketlerinden SBI Holdings, donanım cüzdanı şirketi olan CoolBitX’in %40 hissesini satın almıştı. Yine Temmuz 2017’den bu yana Ledger firması 29 milyon dolar kar elde ettiğini açıklamıştı.

Bu bilgiler ışığı altında, blok zinciri donanımlarına ilgi oldukça fazla ve Sony’de bu sektörde kendine yer bulmaya çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here