Golem Sembolü

Ethereum’un İlk İcolarından Olan Golem Sonunda Mainnet’e Bağlandı

 

Golem Nedir ? 

Kısaca açıklamak gerekirse merkezi olmayan süper bir bilgisayar.

Peki Amaç Ne ?

Amaç çok uzun süren hesaplama işlemlerini Grafik render işlemlerini saniyeler içerisinde yapmak.

Gelelim Konumuza 

İlk Çıkışını Golem, 11 Kasım 2016’da gerçekleştirdi

ICO Duyurusunun hemen sonrasındaki ilk 29 dakikada o zamanki değeri 8 milyon usd olan  820 bin Ethereum toplamıştı.

Aslında bilgisayarlar için – Airbnb – olarak adlandırılan projenin amacı, Global çapta bilgisayar sahiplerinin boşta kalan CPU gücü ile küresel bir pazar yaratmak. Projeyle birlikte kullanılmayan CPU gücünüzü kiralayabilir ve bu sayede kripto ile ödeme alabilir isterseniz sizde bu süper işlemciyi kullanabilirsiniz.

 

Golem Sitesinde Aşağıdakilerden Bahsetmiş

Golem’in Ekosistemi

Golem, kullanıcıların ve uygulamaların (istekte bulunanlar) diğer kullanıcıların (sağlayıcılar) makinelerinin döngülerini kiralamasına olanak tanır. Tek bir bilgisayar sahibinden büyük bir veri merkezine kadar uzanan tüm kullanıcılar, kaynakları Golem üzerinden paylaşabilir ve talep sahipleri tarafından GNT (Golem Network Jetonları) olarak ücretlendirilir.

Golem, sağlayıcılar, talep sahipleri ve yazılım geliştiricileri arasındaki ödemeleri çözmek için Ethereum tabanlı bir işlem sistemi kullanmaktadır. Tüm hesaplamalar kum havuzu ortamlarında gerçekleşir ve ana sistemlerden tamamen izole edilir.

Yazılım geliştiricileri, Golem’in ekosisteminin merkezinde yer alıyor: Uygulama Kaydı ve İşlem Çerçevemiz, herkesin Golem ağındaki uygulamaları dağıtmasına, dağıtmasına ve para kazanmasına izin veriyor.

Rendering  Golem Powered by

Yazılımımızın ilk sürümü olan Brass Golem, şuan için sadece render işlemi yapabiliyor : CGI oluşturma. Golem pazarında bir Talep Sahibi olarak, herhangi bir Blender ve LuxRenderer sahnesinin Golem Ağı üzerinden işlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, kendi makinenizdeki görevi sizin tarafınızdan belirlenen fiyattan çalıştırıp, bilgi işlem gücü sağlayıcıları (Sağlayıcılar) tarafından kabul edildiğinden çok daha hızlı olacaktır. Bu Golem tarafından yaratılan pazarda sağlıklı bir rekabet yaratır ve her zaman bir görevi başlatmadan önce ne kadar ödeyeceğinizi bilirsiniz.

Golem’e katılmak, uygulama  yüklemek kadar kolay. Dahası, İsterseniz, kendi projeleri üzerinde çalışmadığınız zamanlarda, Sizde işlem gücünüzü satarak    hesaplama maliyetlerini daha da düşürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here