Kripto varlıklardan vergi alma noktasında birçok ülke çeşitli adımlar atmaya başladı. Bu varlıklar sayesinde kişiler, ülkede ki SWIFT oranlarının çok üzerinde miktarları yurt dışına çıkarabiliyor. Diğer yandan varlıklar üzerinden kar edildiği içinde ülkeler hem vergi almayı hemde bu varlıkları kısmende olsa kontrol etmeyi planlıyor.

Dijital Varlık Düzenlemeleri

Şili’den gelen bir habere göre vergi mükellefleri bu yıl kripto varlıklardan elde ettikleri kazanç üzerinden vergi ödemek zorunda kalacak. İç Gelir Servisi (SII) bu ay ilgili düzenlemeyi yaptı ve kişilere konu ile ilgili formlarında en kısa sürede dağıtılacağını açıkladı. Yerel basında ki habere göre geçen yıl hükümet dijital varlıkları “maddi olmayan varlıklar” olarak tanımlamış ve bu sebeple KDV’ye tabi olmadıkları konusunda karar almıştı.

Bu yıl yeni alınan karara göre geçen yılki KDV konusu aynı kalmakla birlikte bu varlıklardan sadece gelir vergisi alınacak. Mevcut vergi formlarında kripto varlık kısmı bulunmuyor iken bu yıl formlara bu varlıklar alakalı kısımlarda eklendi. SII direktörü Fernando Barraza konu ile ilgili: “Ülkemizde özellikle 2018 yılında bu varlıkların kullanımı oldukça arttı. Vergi konusundan ziyade önceliğimiz bu varlıkları aktif olarak kullanan kişileri tespit etmek.”

Ülkede kripto konusunda yasal bir belirsizlik söz konusu. Konu ile ilgili SII ve diğer kurumlar hükümetle aktif fikir alışverişinde bulunuyorlar. Ülke varlıklara sert bir tutum izlemese de sıcakta bakmıyor. 2018 yılında ise ülkede faaliyet gösteren borsalar bankalar ile büyük çaplı sorunlar yaşamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here