Hindistan’da kripto para faaliyetlerinde büyük önlemler alınsa da blok zinciri alanında birçok proje geliştiriliyor. Ülke yazılım konusunda büyük yol katetmiş ve Silikon Vadisinde birçok Hindistanlı hali hazırda çeşitli şirketlerin yönetim kademelerinde görev alıyor.

Ülkede yer alan 10 üniversite blok zinciri eğitimi veriyor ve bu yıl sertifika alan mezun sayısı 1189’a yükseldi. Bu sertifika sahipleri teknoloji şirketlerinde daha rahat iş bulabiliyor. Potansiyel işverenlerde bu sektörün büyümesi sebebiyle istihdam sağlıyor. Nitelikli eğitim verilen bu üniversitelerden mezun olan gençler blok zinciri alanında birçok projeye imza atması bekleniyor.

Sertifikalar Ethereum akıllı sözleşmeler ile yapıldığı için herhangi bir QR kod taraması gerektirmiyor. Mezunların tüm bilgileri blok zincirinde saklanıyor ve şirketler kısa bir arama ile birçok mezunun eğitim bilgilerine ulaşabiliyor.

Eğitim veren üniversitelerden olan SP Jain başkanı Nitish Jain yaptığı açıklamada: “Blok zinciri alanında sertifika vermek için küresel anlamda birçok girişim yapıldı ancak şuana kadar bizim yaptığımız şekilde başarıya ulaşılamadı. Öğrencilerin tüm verileri okullarda ki blok zincirinde güvenli olarak saklanıyor.”

Okul herhangi bir sahteciliğin olmaması adına derece ve diploma gibi eğitimsel bilgileri dağıtılmış defter teknolojisini kullanarak saklıyor. Gerekli durumlarda ise bu bilgiler şirket sahipleriyle paylaşılıyor.

Malezya ve Karayipler

Geçtiğimiz ay Malezya Eğitim bakanlığı, üniversite dereceleri için blok zinciri temelli bir doğrulama sistemini açıklamıştı. Bu projede ki temel amaç ise sahte derece puanları ile iş bulmaya çalışan kişileri engellemek. Yapılan açıklamada: “Sahte eğitim sertifikaları birçok öğrenciyi mağdur ediyor. Sağlık hizmetleri gibi kritik sektörlerde sahte diplomalı kişiler çalıştığında ise tüm toplumun sağlığı tehlikeye giriyor. Bu sebeple projeyi yaparak bu tarz durumların önüne geçmeye çalıştık.”

Karayip’de de benzer bir proje gerçekleştirilmiş ve blok zinciri tabanlı e-sertifikalar doğrulama işlemlerini hızlandırmak amacıyla açık kaynaklı bir cüzdan uygulaması olan Blockcerts’de depolanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here