Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton, bu hafta dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) hakkında olumlu görüşlerini bildirdi. Bu teknolojinin sermaye oluşumunu kolaylaştırdığını belirten Clayton, finansal açıdan başarılı bulduğunu açıkladı.

SEC’in resmi web sitesinde yayınlanan bu görüşler, DLT’nin hem kurumsal hemde perakende yatırımcılarına gelecek vadeden yatırım fırsatları sunduğunu söyledi. Clayton’ın bu ifadesi aslında SEC’in bu teknolojiye olan bakış açısını belirtiyor. 2019 yılı için “stratejik plan” ve “yakın dönem” adı verilen projelerin detayları da bu açıklamalarla gün yüzüne çıkıyor.

SEC Günah Çıkartıyor

İlk Para Teklifleri (ICO) ve dijital varlıklar üzerine de kısmen olumlu açıklamalarda bulundu. Yeni sektörün sağladığı yatırım fırsatları hakkında ise iyimser olduğunu ve inovasyon faaliyetlerine daha çok önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Regülatör konumunda ki bu kurum, kripto paralar üzerinde büyük etkiye sahip. ETF kararlarını daha önce iptal ederek tüm borsayı etkileyen kurum, geçtiğimiz günlerde ise erteleme kararı almıştı. Ekim ayında ise Finansal teknoloji firmaları için özel olarak Stratejik Merkez oluşturulacağı açıklanmıştı.

Clayton, ajansın diğer düzenleyiciler ile kurumlar arası koordine girişimlerine atıfta bulunarak kurumların daha çok bilgi alış verişinde bulunmasını talep etti. ICO’lara karşı olumsuz görüşlere sahip kurum, yatırımcıları korumak adına daha önce ICO’lara karşı daha dikkatli olunmasını gerektiğini açıklamıştı.

Yapılan bu açıklama ile birlikte ise kurumun ICO’lara olan bakış açısının değiştiğini gözlemleyebiliyoruz. Tabi ki burada bahsedilen ICO’lar yasalar doğrultusunda çalışanlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here