ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) dijital varlıklardan sorumlu başkanı Valerie Szczepanik, stablecoin yani istikrarlı paraların mevcut kurallarda sorun yaşayabileceğini belirtti. Blockchain haber sitesi Descrypt’e konuşan Szczepanik önemli açıklamalarda bulundu.

Szczepanik daha öncede stablecoinlerle ilgili açıklamalar yapmış ve bu varlıkları 3 kategoriye ayırmıştı. Stablecoinler; altın veya gayrimenkul gibi varlıklara tabi olanlar, Fiat para birimlerine tabi olanlar ve fiyatları sabit tutmak için finansal mekanizmaları kullanan varlıklar olarak ayırmıştı. Konu ile ilgilide: “Bu varlıkları sabit tutmak için birçok farklı mekanizma kullanılabilir. Şirketlerin mevcut varlıkları; gayrimenkul, araçlar, bonoları ve alacakları gibi mekanizmalarla da bu varlıklar kısmende olsa istikrar sağlayabilir.

Szczepanik’e göre bu varlıkların neye dayandırıldığı ve bu dayanaklarının objektif şekilde SEC kurumuna aktarılması gerekiyor. Aksi takdirde, SEC bu kriptolar ile ilgili herhangi bir projeyi onaylamayacaktır ki SEC normal kripto para projelerini bile geri çevirebiliyor. Sabit varlıkların kısa süreli yatırımları korumak için uygun olduğunu fakat bunların uzun vadede bir şey kazandırmayacağını düşünüyor.

Stablecoin Projeleri

ABD merkezli yeni bir stablecoin projesi olan Basis, resmi operasyonlarını durduğunu ve yatırımcılarına paralarını geri iade edeceğini duyurdu. Tether’in resmi sitesinde yer alan 1 Tether = 1 ABD Doları ifadesi de değiştirildi. Sitede artık 1 Tether değerine karşılık gelecek herhangi bir menkul kıymet, ifadesi geçiyor. Bu durum birçok yatırımcıyı ürküttü ve Tether en değerli 7. kripto sıralamasına kadar geriledi.

Diğer yandan, SEC’in başkanı Jay Clayton’a göre Ethereum, Bitcoin ve diğer kripto varlıklar ABD yasalarına göre menkul kıymetler olabilecek potansiyele sahip değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here