Uzun süredir SEC kurumunun Borsa Yatırım Fonu (ETF) kararları bekleniyor. Kurum yaptığı açıklamada VanEck ve SolidX Bitcoin şirketlerinin ETF başvurularını kısa zamanda sonuçlandıracaklarını duyurdu. Kurum ilk yaptığı açıklamada kararı Şubat ayında vereceğini açıklasa da ABD’de yaşanan kriz sebebiyle hükümet kapalı kaldığı için karar aşaması Mart ayına sarktı.

Daha Önceki Kararlar

SEC yasaya uygun şekilde hareket ederse kararı 90 gün içerisinde vermesi gerekiyor. Mart ayında ise bu süre doluyor çünkü ETF başvurusu Aralık 2018 tarihinde yapılmıştı. Standart uygulama; “Bir bildirim Federal Kayıt Defterinde yayınlandıktan sonraki 45 ile 90 gün içerisinde incelenmek zorunda. Yine bu süre içerisinde komisyon, ilgili bildiri hakkında karar vermek zorunda. Kurum önerilen kural değişikliğini onaylayabileceği gibi onaylamama hakkına da sahiptir. Önerilen kural değişikliği onaylanmaz ise karar hakkında soruşturma başlatılabilir.”

Geçtiğimiz hafta ise SEC, NYSE Arca Borsasından gelen bir Bitcoin ETF kararı için inceleme başlatmıştı. Borsa, Bitwise Bitcoin şirketinin hisselerinin listelenmesi ve ticareti için kural değişikliği talebinde bulunmuştu. SEC daha öncede karar açıklama aşamasında geç kalmıştı.

CBOE ve NYSE Arca borsaları 2017’den bu yana reddedilmesine rağmen başvuru yapan firmaların başında geliyor. Uzmanlar ise SEC’in kararları onaylanacağını düşünmekte. Eğer kararlar onaylanırsa bu durum fiyatlarda yukarıya doğru artışa sebep olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here