Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komisyon Üyesi Hester M. Peirce kripto paralar ile ilgili olumlu görüşlerini paylaştı. Pierce halka açık bir toplantıda, Kripto para birimi piyasalarının kendi kendini düzenleyebileceğini ve bu düzenleme için bir kurumdan yardım alınmasının gereksiz olduğunu belirtti.

Ufak Çaplı Düzenlemeler Yeterli

Peirce kripto topluluklarında olumlu bir üne sahip ve SEC’in Winklevoss kararlarını iptal etmesinden sonra muhalefet yaptığı içinde “Cypto Mom” unvanına sahip. Aynı toplantıda CFTC başkanı Gary Gensler’de yer aldı. Gensler olumlu açıklamalardan ziyade kripto para borsalarının düzenlenmesi gerektiğini ve güvenlik belirteçlerinin arttırılmasını tavsiye etti.

Gensler yaptığı açıklamada: “Bitcoin büyük bir topluluğa sahip ve bu topluluk kendini düzenleyecek mekanizmaları içinde barındırıyor. Bu sorunları aşmak için devlet düzenleyicisine sahip olmak iyi fakat bunun alternatif yolları da mevcut.”

CFTC Başkanı kara para aklama konusunda düzenlemeler yapılması gerektiği fikrini 2017 yılından beri savunuyor. Gensler’e göre Banka Gizliliği Yasası kapsamında kripto paralarında net bir düzenlemeden geçmeleri gerekiyor. Tabi ki bu yasa Bitcoin’in doğasına tamamen aykırı olmakla birlikte ABD’nin dijital varlıklar üzerindeki baskıyı ve yönetimi arttırma hedefinin bir parçası.

Peirce’e göre kuruma yapılan tekliflerin SEC tarafından kabul edilmesi için varlıklara ufak bir dokunuş yeterli. Kurumda yer alan birçok kişi ise bunun tam tersini savunuyor. Yatırımcıların kimlik bilgilerinin kurumlarda veya borsalarda listelenmesi aranan ilk şart. Bu şarta birçok borsa uyum sağlasa da DEX borsaları bu duruma aykırı hareket ediyorlar. Bu Şubat ayında SEC’in kararı beklenmesine rağmen yaşanan sıkıntılar sebebiyle kararın Mart ayının sonunda alması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here