Dünya’da en çok konuşulan konuların başında Kripto para birimi ve blockchain teknolojisi gelmektedir. Ülkemiz bu konulara bir adım geriden yaklaşmaktadır. Devletimizin kripto paralar hakkındaki görüşleri bunda etken olarak rol almaktadır. Bugünkü konumuz Kripto para birimlerine ve Scam Koinlere yer vereceğim. Anlatımım ile Scam Koin nedir? Kimler Scam Koin üretir? Scam Koin neden üretilir? Scam Koin nasıl anlaşılır? Scam Koin listeleri hakkında bilgiler edinebileceksiniz.

Scam Koin Nedir, Kimler Tarafından Üretilir?

Scam Koinler dolandırıcı, kötü niyetli kişi veya kişi gruplarınca oluşturulur. Scam Koinlerin üretilmesindeki en büyük amaç dolandırıcılıktır. Yani kısaca Scam Koin dolandırıcılık için üretilen kripto para birimidir. Ülkemizde bazen şu kadar sahte para yakalandı haberleri duyuyoruz. Bununla arasında hiç bir fark yoktur. Her ikisi de aynı amaca hizmet etmekte ve bir çok masum insanın canını yakmaktadır.

Scam Koin Nasıl Piyasaya Yayılır?

Scam Koinler piyasaya sunulmadan önce üreticiler tarafından yüklü miktarda stoklanırlar. Mined yani kazımı yapılamayan Koinler bu tür işlerde daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü üreticisi tarafından tamamı üretilen ve ardından piyasaya sürülen Koinlerdir. Piyasaya sürükdükten sonra kitleler tarafından yaygara yapılarak fiyat paritesi ve hacmi bir süre şişirilerek piyasa yayılması sağlanır. Sabit şişirme haberleri ve geliştirici haberleri ile Scam Koinler şişirilerek fiyatlanması sağlanır. Ulaşılmak istenen fiyata ulaşıldığında ise üretici daha önceden stokladığı miktarı satarak elden çıkarır ve masum insanların paraları ile zenginliğini dünyaya haykırır.

Scam Koin Yatırım Hakkında

Scam Koinlere yatırımlar genellikle bir üst başlıkta bahsettiğim gibi şişirme haberlerine kanarak yapılan yatırımlardır. Araştırmadan yapılan her yatırımın sonucu kötü yönlü olabilecektir. Geçmişte yaşanan çok fazla Scam Koin vakası olduğu gibi günümüzde bir çok kişinin bildiği Scam Koin faciaları da vardır. En güzel örneklerinden birisi Bitconnect vakasıdır. Bu nedenle çok iyi araştırıp gerekli bilgileri edindikten sonra yatırım kararı almanızı öneriyorum. Çünkü kripto paralar yasal bir dayanağa bağlı olmadığı için hiç bir yasal yola başvuramayacağınızı bildirmek isterim. Bir Koinin Scam olup olmadığını nasıl anlayacağız peki dediğinizi duyar gibi oldum.

Scam Koin Nasıl Anlaşılır?

Scam Koin üretici ve yatırımcıları genelde sitelerinde açık açık belirtilmez. Genelde gizlenme kaygıları vardır, ancak eninde sonunda anlaşılır ve patlar. Yani Scam Koinler birbirlerine benzerler. Bu benzerlikleri dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Diğer özelliklerini ise maddeler halinde açıklayarak aktaracağım.

Gerçek Dışı Aktarımlar:

Kripto paraların tamamı bir proje üzerine üretilmekte ve fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Ancak günümüzde şuna yatırım yap kesin kazanırsın gibi ifadeler ile insanlara yaklaşılmaktadır. Hatta daha da ileriye gidilip telefonla aranıp şurada şu gün toplantımız var sizi de bekliyorum. Biraz açarmısınız dediğimizde konunun kripto sağlam bir para birimi ile ilgili olduğunu aktarmaktadırlar. Yani bir kripto para biriminin yatırımı için size çağrı yapılıyorsa bu kesinlikle Scam bir Koindir.
BitKoin Kazanılan Siteler:
Bir sistem oluşturulur ve buraya kullanıcı kaydı alınır. Alınan kayıtlardan seçmiş olduğu paketin ücreti alınır ve bu paket karşılığında her ay şu kadar kazanacaksın temalı paketler oluşturulur. Bunlarla insanlarımız kandırılır ve ceplerindeki paralar alınır. Bu paketler ilk girdiğiniz aşamada karlı gibi gözükse de ilerleyen süreçlerde bir gelir elde etmediği hatta yatırımı devam ettirmediğinizde size kazanç bile sağlamadığını kolaylıkla görebileceğiniz paket sitelerdir. Bu tür üyelikler için size gelenler olursa onların sırtını sıvazlayıp liderine git ondan paranı almaya çalış demeyi bilin. Bu tür projeler ile gelen Koinlerin tamamı Scamdır. Bir kaç örnek vermek istiyorum; oneKoin, bitconnect, firstKoin vb.
Kaynak Kodsuz Koinler:
BitKoin dahil tüm altKoinlerde açık kaynak kod ile geliştirilmektedir. Bunun en önemli nedeni kodları okuyan kişilerin projenin değerini görmesi ve buna göre projeye destek sağlamasıdır. Örneğin bir binayı yapmak için elimizde bir plan olması gerekir. Yoksa bacayı nereye koyacağımızı, su borularını nereye döşeyeceğimizi bilemeyiz. Düşünsenize su borusunun içinden elektirik ana hattını çektiğimizi; halimiz ne olur duman oluruz. Koin dünyasında da aynı durumlar geçerli. Elimizde bir plan bir yol haritası yoksa duman oluruz. Bu sebeple açık kaynak kodlu projeleri, Koinleri seçip; araştırıp, white paper denen sayfalarında bulunan; amaçlarını hedeflerini okuyarak projenin neler hedeflediğini görebilir ve yatırımlarımızda doğru yol alabiliriz.
Geliştiriciler Hakkında Bilgiler:
Biraz üstte bahsettiğim gibi gizlenme kaygısı yaşayan Koin projeleri kesinlikle Scamdır. Ekibin güvenilirliğini açık bir şekilde sorgulayabilmemiz için geliştiriciler hakkındaki bilgilerin yazılmış olmasına dikkat edilmelidir. Geçtiğimiz aylarda bir proje hakkında araştırma yaparken hiç bir bilginin olmadığını hatta projenin bizim Türkler tarafından yapılmış olabileceğinden bile şüphelendiğim bir proje ile karşılaşmıştım. Projeyi pohpohlayan gruplardan birisi Türk bir gruptu ve telegramda yaygara yapıyorlardı. Projeyi araştırdım ve hiç bir olumlu tarafını bulamadım. Projenin Scam olduğunu anladım. Anak fiyat öyle yükseliyordu ki insanların ona yatırım yapmaktan başka çaresi yok gibi hissettiriyorlardı. Kesin yarın şu olacak diyorlar ve oluyordu. Bu yaklaşık 3 gün sürdü. 3 günün sonunda Koin -%1500 yaparak tüm yatırımcılarını batırdı. Bu Koin Ethereum Dark idi. Hatırlayanlar olacaktır Ekim ayında yaşanmıştı bu polemikler. Mahmut abey vardı telegram ekibinin başında  İşte bu Koinle ilgili o telegram grubuna katılmıştım. İlk gün araştırmalarım sonunda yatırım yapmayın diye yazmaya başlayınca beni gruptan attılar. İşte bu tür Koinler Scamdır. Geliştirici ekibin yer almadığı projeleri inceleme nezaketinde dahi bulunmayın.

Scam Coin Listesi İçin 2. Sayfayı İnceleyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here