Yazılım mühendisi ve Bitcoin’in öncülerinden olan Jeff Garzik, toplulukların sevdiği bir isim. Garzik, kripto paraların sevilmeyen ismi ve Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright hakkında 4 milyar dolarlık tazminat davası açtı ve mahkeme celbi Wright’a ulaştı.

Bitcoin’in Çekirdek Kadrosu’da Dahil Oldu

Dava ilk olarak Şubat ayında ABD’nin Florida Bölge Mahkemesinde görüldü ve davacı olan taraflar arasında bilgisayar bilimcisi olan ve hayatını kaybetmiş Dave Kleiman’ın ailesi de yer alıyor. Davacı taraflara göre Craig Wright, Kleiman’ın kişisel bilgisayarlarından bazı evrakları çaldı ve bu evraklarla kendini Nakamoto ilan etti.

Kleiman 2013 yılında vefat etti ve bu tarihten yana Wright kendisini Satoshi Nakamoto olarak tanımlıyor. Kleiman alanında yetkin bir isimdi ve topluluklardan bazıları kendisini Bitcoin’in kurucusu olarak kabul ediyordu. Çalınan belgelerin arasında bazı fonlarında olduğu Kleiman’ın ailesi tarafından iddia ediliyor. Şikayette geçen ifadeler ise ilgi çekici: “Wright düzenlediği sahte imzalar ve sözleşmeler ile Kleiman’ın fonlarını ve şirketlerini kendi tarafına geçirdi.”

Wright konu ile ilgili olarak aleyhinde açılan bu suçlamaların saçmalık olduğunu ve mahkemeden davayı düşürmesi talebinde bulundu. Mahkeme bu talebi geri çevirdi ve ilgili şikayetleri incelemeye devam ettiğini açıkladı. Dava giderek derinleşirken Bitcoin’in ilk yıllarındaki Silk Road, Mt. Gox ve Prometheus projeleri hakkında da bilgi toplanıyor. Roger Ver’inde bilgisine danışılacağı açıklandı çünkü bu isim tarafları tanıyor Bitcoin’in kurucu ekibinde yer alıyor.

Garzik geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Nakamoto teorisi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ben Bitcoin’in kurucusunun Kleiman olduğunu iddia ediyorum. Bu beyefendinin kodlama stili ile Bitcoin’in çekirdek kodlama stilleri arasında büyük benzerlik söz konusu. Kendisinin çok zeki birisi olduğunu ve kriptografi alanlarında çalışmaları olduğunu biliyoruz. Kleiman belki Bitcoin’in kurucusu olmayabilir fakat büyük katkıları olduğu kesin.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here