Bitcoin 2019 yılında Satoshi Nakamota adında bir kişinin belgeleri yayınlamasıyla ortaya çıktı. Özellikle 2014 yılında bu kişi hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Satoshi Nakamota bir takma isim ve bu projenin arkasında ki aktörler bilinse de kurucunun kim olduğu gizemini koruyor.

Bitcoin’in yazılım ekibinde yer alan Jeff Garzik ise Bitcoin’in kurucusunun Dave Kleiman olduğunu iddia etti. Garzik Bitpay’in kurucusu kadrosunda yer alıyor ve kripto paralara katkısı çok fazla olan bir isim. Bu sebeple birçok toplulukta kendisine büyük saygı duyuluyor.

Bitcoin’in mucidinin kendisini ortaya çıkarmamasının ise birçok sebebi var. Eğer bu kişi çıktığı ilk günden itibaren bilinseydi basın ve kamuoyu sürekli kendisini takip edecek ve baskı yapacaktı. Bu kişinin bir yanlış hareketi bile kripto paraları olumsuz etkileyecekti. Bunun en büyük örneği de; Elon Musk. Elon Musk yaptığı röportajlarda hareketleri ve sözleri ile firmasını zarara uğratmış ve Steve Jobs gibi şirketin yönetimi elinden alınmıştı.

Şuan ortada kurucu olarak adı geçen iki kişi var; Nick Szabo ve Adam Back. Bu iddiaların ortaya atılması ve kişilerin yaptığı açıklamalar bile kripto paralara olumsuz etki ediyor. Dave Kleiman ise 2013 yılında ölmüş ve bir mülk yüzünden davalık olmuştu.

Dave Kleiman iddiası güçlü çünkü kendisi büyük bir yazılımcı. Bu alanda da yetiştirdiği birçok kişi var. Garzik yaptığı açıklamada: “Her yazılımcının bir kodlama tarzı vardır. Dave’in tarzı ise Bitcoin’in tarzına çok benziyor. Dave’in tarzına baktığıma çok zeki birisi olduğunu rahatlıkla anlayabiliyorum.”

Ortaya atılan bu isim ise iddiadan öteye gidemez çünkü kendisi ölmüş. Dave’in daha önce ortaya atılan başka bir isim olan Craig Wright ile birkaç beraber çalıştığı gerçeği ise bu iddianın temelini oluşturuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here