Günlük hayatta on sene önce olduğu dek çok kâğıt para kullanılmaması ve ‘sanal’ bir değerleme ölçütü olan kredi kartlarının yaygınlaşmasının gerisinde gözler elektronik para birimlerine çevrildi. Bitcoin bu durumu bir evre daha ileriye taşıyarak kredi kartına, kredi kartının yan bulunduğu bankaya, bankacılık sistemine ve milletlerarası finans piyasasına zeka gereksinim duymadan kişiyle birey arasındaki aracısız bilgi alışverişinin gerçekleşmesini sağlıyor. Birincil halk müziği arasındaki alışverişi başlatan trampa usulünün sanal dünyada yeniden doğan hali olarak tanımlanan Bitcoin kullanımının dünya üstünde yaygınlaşması durumunda bugünkü finans piyasasının esas aktörlerini zorlama günler bekleyecek. Günlük hayatta kullanılan paranın yerini alması hedeflenerek oluşturulan sanal paraların en büyük dezavantajı ise bir haftada değerini ikiye katlayıp düşürebilmesi olarak yorumlanıyor.

“BİTCOIN’İN GÜNLÜK YAŞAMDA YAYGINLAŞMASI DURUMUNDA…”

2009 yılında 21 milyon adet olarak tasarlanan sanal para birimi Bitcoin’in yaygınlaşmasının, bankalar ve bankacılık sistemi ilk kez edinmek üzere bütün uluslararası finans piyasasına karşın korkutma oluşturması anlamına geldiğini açıklayan İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, “Bitcoin yalnızca jurnal yaşamda halen değer biçme ölçütü olan kağıt para için değil, bu paranın tedavülde dolaşımından beslenen milletlerarası finans piyasası araçları için de korkutma oluşturuyor. Sözgelimi bugün yurtdışına para havale etmek istediğinizde aktarımı yapan banka veya aracı kurum kadar belli bir miktar para kesiliyor. Bir De mesai saatlerini geçtiyseniz ama ertesi gün yatırılabiliyorsunuz ya da hafta sonları EFT yapamıyorsunuz. Bitcoin’in jurnal yaşamda yaygınlaşması durumunda istenilen her an ve hiçbir kesinti olmadan dünyanın her yerinde eşzamanlı olarak ödeme yapabileceksiniz. Bu da Bitcoin’in, bankalar ve bankacılık sistemi ilk önce almak üzere tüm uluslararası finans piyasasının sonunu getirmesi anlamına geliyor. Siz parayla ilgili tüm işlemlerinizi bir bankaya ihtiyaç duymadan yaparsanız, bankacılık sistemi yaşayamaz. Dolayısıyla bugünkü oturmuş finans endüstrisine ve piyasalarına büyük bir darbe dövme söz konusu olabilir. derhal artı ciddiye alınmıyor ancak böyle bir sürecin gelişip gelişmeyeceğini zaman gösterecek” dedi.

“YAYGINLAŞMASININ ARDINDAN STABİL AYLA GELECEK”

Bitcoin’in hemen olan olarak ciddi oranlarda değerinde kazanması ve yitirmesinin günlük yaşamda kullanılmaya başlamasının gerisinde stabil işik halkasi geleceğini bildiren Hasan Sınar, “Bugünün finans piyasasında Dolar’ın ardındaki Amerikan hükümeti ve Amerikan Merkez Bankası, Euro’nun arkasından Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası var. Bitcoin’in arkasından ise hiçbir merkezî baskı değil. Bitcoin herkese ait. Dolayısıyla arkasında denge işlevi sağlayan dinç bir merkez olmadığı için stabil olmaktan uzaktan. Ancak Bitcoin yaygınlaştıkça ve günlük yaşamda halk müziği göre bir değerleme ölçütü olarak kullanıldıkça daha stabil ülkü gelecek. Bitcoin’in gerisinde çok sayıda yeni sanal daha aşağı para birimleri de ortaya çıktı ve bunların büyük kısmı kendiliğinden yok olacak. Fakat Bitcoin’in gelecekte nereye evrileceği konusu tüm dünyada merakla bekleniyor” diye konuştu.

YATIRIM AMAÇLI YAKLAŞANLAR UYARI

Bitcoin’in yatırım arabulucu olarak görenlerin dikkatli olmaları gerektiğini açıklayan Hasan Sınar, “Bitcoin’in stabil olamamasından dolayı 2013 yılı başında 13 Dolar iken, benzer yıl içinde pat diye 900 Dolar’a değin yükseldi. Yani yılın ilk ayında 13 Dolar’dan Bitcoin satın alanlar, daha sene bitmeden 900 Dolar’a satarak, eşi yarı görülmemiş kârlar elde etme imkanı buldular. Ama daha sonra bir günde 900’den 450’ye düştü. Dolayısıyla bütün o süreçte daha fazla kazanma hırsıyla alım yapanlar ise büyük hasar ettiler. hemen da 225 dolar civarında seyrediyor ve yarın ne olacağını ise kimse tamamen kestiremiyor. böylece Bitcoin’i bir yatırım arabulucu olarak görenler ihtiyatlı yaklaşmalı. Çünkü son derece akışkan bir piyasa alanına sahip” ifadelerine yer verdi. 

BANU EZBER-GÖKHAN YARGICI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here