Sanal dünyada takip ediliyor muyuz? İnternete girdiğimiz andan itibaren arkamızda ne tür dijital ayak izleri bırakıyoruz? Bıraktığımız bu izlerin üçüncü partiler tarafından analiz edilmesi ve reklam harici başka amaçlarla kullanılması mümkün mü? Sorular çok fakat cevap bir tane: Evet!

İnternet kullanıcıları sanal dünyaya akıllı telefonlardan ya da dizüstü/masaüstü bilgisayarlardan bağlanıyor. Neredeyse her evde ve işyerinde artık internet mevcut. Bu interneti sağlayan internet servis sağlayıcısı bir internet kullanıcısının ziyaret ettiği web sitelerin hepsini o web sitenin IP adresi üzerinden görebilir. Ziyaret edilen saat de buna dahildir. Peki, bu sırada web sitelerle paylaşılan bilgileri görebilir mi? Evet, eğer şifreli değillerse görebilir. İnternet servis sağlayıcılarının bu bilgileri takip edip etmediği bilinmemektedir ancak 2013 yılının ortalarında Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı PRISM ve Tempora programları aksini söylüyor.

Prism ve Tempora, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından yapılan internet ve telefon görüşmelerini takip etmek için kullanılan iki program. Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon, bu programlar dahilinde günlük olarak Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansına yapılan görüşmeleri teslim ediyordu.

İnternet servis sağlayıcıları haricinde web tarayıcıları, uygulamalar ve web siteleri her daim bireylerin bilgilerini analiz etmek için topluyor. Bu veri ve bilgilerin üçüncü partiler tarafından ele geçirilmesini önlemek için VPN kullanabilirsiniz. VPN kullandığınızda internet servis sağlayıcınız dahil olmak üzere veri ve bilgileriniz başkaları tarafından kullanılamaz. Bunun nedeni bu verilerin şifrelenmesidir. VPN programları sizin IP adresiniz ve girmek istediğiniz web sitesinin IP adresi arasında özel sanal bir ağ oluşturur ve bu ağ içinden seyahat eden veriler şifrelidir. Bunun yanında VPN programları sizin IP adresinizi de değiştirerek sanal dünyada anonim olmanızı sağlar.

Sanal dünyada takip edilmenin yanı sıra birçok siber saldırı çeşidi mevcuttur. Takip edilmek bir nevi veri ihlali olarak sayılabilir. En yaygın olan siber saldırı yöntemlerinden biri de kimlik hırsızlığıdır. Bu, bir e-posta üzerinden alınan e-posta ya da sosyal medya üzerinden alınan bir mesaj olabilir. Bu tip saldırı yönteminde, karşı taraf bireyi kandırmaya çalışır. Bunu da, e-postanın özel bir kurum ya da güvenilir bir kişi tarafından geldiğine inandırmaya çalışarak gerçekleştirir. Örneğin, aldığınız bir e-postada bilgilerinizin çalındığı ya da kredi kartınızdan bir miktar ödeme yapıldığı gibi sizin hemen dikkatinizi çekebilecek içerikler olur. Daha sonra e-posta içindeki linke tıklayarak sizden bilgilerinizi doğrulamanız gibi kimlik hırsızlığına yol açabilecek bilgiler istenir. Bu gibi e-postaların göndericisinin e-posta adresini inceleyin. E-postanın içeriği resmi kurum veya kişi imzasını, adresini içeriyor olsa bile e-posta adresini Google gibi arama motorlarında aratın ya da o kişi ya da kurumun web sitesine tarayıcınızdan girerek aynı olup olmadığını kontrol edin.

WannaCry Fidye Yazılımına Ait bir Görüntü
WannaCry Fidye Yazılımına Ait bir Görüntü

Fidye yazılımları da yaygın olan bir siber saldırı yöntemidir. Fidye yazılımı bilgisayara bulaştığında sistemi ve bilgisayardaki dosyaları kilitleyen ve açmak için ödeme isteyen siber saldırı yöntemidir. 2017 yılında ortaya çıkan WannaCry adlı fidye yazılımı yaklaşık olarak 100 ülkede binlerce bilgisayarı etkilemiştir. WannaCRY yazılımı Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarları hedef almıştır. Windows, bu yazılıma karşı bir güncelleme çıkarmıştır ve bilgisayarını güncellemeyenler bu virüsten etkilenmişlerdir. Bu yüzden, akıllı telefon ya da bilgisayarların güncellemelerinin vakit geçmeden yapılması çok önemlidir.

Antivirüs programları da sanal dünyada bu ve benzeri siber saldırı yöntemlerinden korunmak için iyi birer önlemdir. Antivirüs programları virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları tespit ederek cihazınızı onlara karşı korumaya yardımcı olur. Piyasada bir antivirüs programı olduğunu iddia eden birçok reklam amaçlı yazılım gibi görünen kötü amaçlı yazılımlar vardır. Bilgisayarınızda reklamları kapatmanızı engelleyen ve bir anda birçok reklam penceresi açan yazılımlar da aslında kötü birer amaçlı yazılımdır ancak zararları bir fidye yazılımı gibi değildir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here