Tanıtıldığı yıl epeyce ilgi odağı olan Chromebook’lar, Samsung tarafından elden geçirildi ve şimdi yeni teknik özellikleriyle birlikte her tarafta görücüye çıkıyor.

Samsung Chromebook Plus (V2), 2017 yılının başında çıkan başlıca modele nazaran bazı değişikliklere uğradı lakin tasarım anlamında çok büyük farklar içermiyor. Bir dizüstü bilgisayar ve tableti birleştiren bu fazla amaçlı ürün, sahip olduğu kalemi ile çok daha pratik bir hâl alıyor. Geçirdiği en büyük evrimi yonga setinde yaşamış aygıt ARM tabanlı mimariden Intel’e geçiş yapmıştı. Orijinal Chromebook Plus’da Android uygulamalarının rahatlıkla çalıştırılması amacıyla kullanılan ARM mimarisi, yerini ayrı işlemcilere bıraktı.

Yeni cins Samsung Chromebook Plus (V2), tekrar Intel bir işlemci ile gelecek fakat bu kez Celeron sürümü kullanılması laf konusu. Bu işlemci Android uygulamalarını Chrome OS olmadan çalıştırmayabilir ama rutin işlemlerde diğerlerine tarafından daha hızlı olması bekleniyor. Yeni Chromebook’ların geliştirilmiş bir Pro modeline sahip olup olmayacağı hakkında ise az önce bir tanımlama yapılmadı.

Chromebook Plus’ın görüntülü sohbetleri teşvik etmek amacıyla ön kısımda 1MP layık bir kameranın yanı sıra, arkadaki kısımda 13MP değerine sahip f/1.9 diyaframlı ikinci bir kamerası bulunuyor. Ekstra gizleme alanı yaratmak nedeniyle Micro SD kart desteğine sahip olan üründe, USB-C temas yuvası ve 4K ekran çıkış soketi bulunacak. 1080p çözünürlüğe sahip 12.2inç büyüklüğünde bir ekranı olan Chromebook’un şarjı tek seferde takriben 8 saat dayanabilecek.

Yeni Chromebook Plus (V2)’nin 24 Haziran’da satışa çıkması beklenirken, fiyatının 499.99 dolar olacağı ise gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2018/6/14/17464146/samsung-chromebook-plus-v2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here